Mardin Valisi Ayvaz."Köye Dönüş ve Rehabilitasyon Programı ile Mardin'e 6 Milyon 200 Bin Lira...

Mardin Valisi Turhan Ayvaz, Mardin'de köye dönüş ve rehabilitasyon programı ile 6 milyon 200 bin lira yatırım yapıldığını kaydetti.

Mardin Valisi Ayvaz.
21.01.2013 16:00 | Son Güncelleme: 21.01.2013 16:00

Mardin Valisi Turhan Ayvaz, Mardin'de köye dönüş ve rehabilitasyon programı ile 6 milyon 200 bin lira yatırım yapıldığını kaydetti.

Ayvaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, son 4 yılda Mardin'de köye dönüş ve rehabilitasyon programı kapsamında toplam 6 milyon 200 bin lira yatırım yapıldığını söyledi.

Amaçlarının daha iyi bir gelecek ve daha kaliteli bir eğitim olduğunu vurgulayan Ayvaz, "Uzun zamandır sabırla üzerine yoğunlaştığımız, il merkezi ve ilçelerimizde eğitim, kültür, aile eğitimleri, gençlerin bağımlılıktan kurtulması, gençlerin boş zamanlarını daha iyi değerlendirebilmeleri için merkezler oluşturduk. Daha iyi bir gelecek, daha kaliteli bir eğitim için çıkılan yolda, yeni projelerle yepyeni yollar kat ettik. Köye dönüş ve rehabilitasyon programı ile Mardin'e 6 milyon 200 bin lira yatırım yapıldı" dedi.

Ayvaz, Mardin ve Kızıltepe ilçesinde anne-çocuk eğitim yuvaları, bağımlı gençlerin eğitim ve meslek edindirilmesi merkezi, kadın eğitimi ve rehabilitasyonu projelerinin uygulanmaya başlandığını, bu merkezlerinin toplam maliyetinin 1 milyon 380 bin lira olduğunu belirtti.

Söz konusu merkezlerde dezavantajlı gruplarda bulunan kadınlar ile annelere ve bağımlılığı olan gençlere eğitimler verilerek topluma kazandırılmasının sağlandığını ifade eden Ayvaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"2010 ve 2011 yılında desteklenen projelerle de Savur ilçemizde 200 kişilik öğrenci yurdu, Nusaybin, Midyat ve Derik'te 4 adet gençlik merkezi oluşturuldu. Savur'da yapılan yurt sayesinde okula gelip gitmekte sıkıntı yaşayan kız öğrencilerine barınma imkanı oluşturularak eğitim öğretimlerine devam etmeleri sağlandı. Nusaybin, Midyat ve Derik ilçemizde oluşturulan gençlik merkezlerinde öğrencilerin zamanlarını eğlenceli bir şekilde geçirebilecekleri ortamlar oluşturuldu. Bu merkezler 3 milyon 500 bin lira bütçe ile tamamlandı. 2012 yılında da desteklenen projelerin tamamlanması ile Mardin merkezde 200 kişilik öğrenci yurdu ve aile destek merkezleri oluşturulacak. Aile destek merkezleri Kızıltepe, İstasyon Mahallesi ve Yalım Köy beldesinde oluşturuluyor. Bu merkezler sayesinde de yöre halkının aile içi iletişim, aile içi şiddet, çocuk bakımı ve yetiştiriciliği ve kadın istidamı alanlarında eğitimlerle kadının toplumdaki yeri ve değerinin kazandırılmasını amaçlıyoruz."

Muhabir: İbrahim Sincar/ Meral Özdemir

Yayıncı: İrfan Cemiloğlu - MARDİN

Kaynak: AA

Haberler››Yerel››Mardin Valisi Ayvaz.'Köye Dönüş ve Rehabilitasyon Programı ile Mardin'e 6 Milyon 200 Bin Lira... - Haberler