Marmara'da Kuvvetli Yağış Bekleniyor

Türkiye'nin Batı Bölgelerinin Balkanlar ve Orta Akdeniz Üzerinden Gelen Yeni Bir Yağışlı Havanın Etkisine Gireceği Tahmin Ediliyor.

Marmara'da Kuvvetli Yağış Bekleniyor
13.10.2009 09:11 | Son Güncelleme: 13.10.2009 09:11

Türkiye'nin batı bölgelerinin Balkanlar ve Orta Akdeniz üzerinden gelen yeni bir yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nce yapılan son değerlendirmelere göre; Batı bölgelerinin Balkanlar ve Orta Akdeniz üzerinden gelen yeni bir yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor. Batı kesimlerde sağanak ve gökgürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların, öğle saatlerinden itibaren Marmara'nın batısı (Edirne, Kırklareli, Çanakkale, Tekirdağ, Balıkesir'in Ayvalık ve Edremit ilçeleri ile İstanbul'un batı çevreleri) ve Kıyı Ege'de (İzmir, Muğla, Aydın, Manisa), gece saatlerinden itibaren Muğla il geneli ile Antalya'nın Kaş, Kale, Finike, Kumluca, Kemer, Elmalı, Manavgat, Alanya ve Gazipaşa ilçelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın Marmara, Ege ve Batı Karadeniz'in batısında güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

Hava sıcaklığı ise, Batı bölgelerde yağışla birlikte 2 ila 4 derece azalacak.

Rüzgar, genellikle güney ve güneybatı (Lodos), Akdeniz'de güney ve güneydoğu (Keşişleme), akşam saatlerinden sonra Trakya'da kuzey ve kuzeybatı yönlerden orta kuvvette, yağış alan yerlerde kuvvetli, Marmara, Ege ve Batı Karadeniz'in batısında fırtına şeklinde esecek.

-BÖLGELERE GÖRE HAVA DURUMU-

Yapılan değerlendirmelere göre, bölgelerde hava durumu da şöyle tahmin ediliyor:

MARMARA: Parçalı çok bulutlu, sabah saatlerinde batısı (Edirne, Kırklareli, Çanakkale, Tekirdağ) ile zamanla bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların, öğle saatlerinden itibaren Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir'in Ayvalık ve Edremit ilçeleri ile İstanbul'un batı çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; bölge genelinde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden fırtına şeklinde esecek.

EGE: Parçalı çok bulutlu, sabah saatlerinde Kıyı Ege (İzmir, Aydın, Muğla) ile zamanla bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların öğle saatlerinden itibaren İzmir, Aydın, Muğla, Manisa çevrelerinde; gece saatlerinde ise Muğla çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; bölge genelinde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden fırtına şeklinde esecek.

AKDENİZ: Az bulutlu ve açık, zamanla batısı parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren Batı Akdeniz (Antalya, Isparta ve Burdur) aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışlar; gece saatlerinden sonra Antalya'nın Kaş, Kale, Finike, Kumluca, Kemer, Elmalı, Manavgat, Alanya ve Gazipaşa ilçelerinde kuvvetli olacak.

İÇ ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla bölge geneli parçalı, akşam saatlerinden itibaren kuzeybatı kesimleri çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren Eşkişehir il geneli ile Ankara'nın batı ilçeleri (Polatlı, Haymana, Nallıhan, Ayaş, Güdül) sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Sivas çevrelerinde akşam saatlerine kadar toz taşınımı beklenmektedir.

BATI KARADENİZ: Az bulutlu ve açık, zamanla bölge geneli parçalı çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren Zonguldak, Bartın, Bolu ve Düzce çevreleri sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar; güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Az bulutlu ve açık, zamanla bölge geneli parçalı, doğusu çok bulutlu; öğle saatlerinden sonra Artvin çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak yağışlı geçecek. Doğu Karadeniz ile Tokat ve Ordu çevrelerinde akşam saatlerine kadar toz taşınımı beklenmektedir.

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla kuzeydoğusu parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır ve Erzurum'un kuzey ilçeleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak yağışlı geçecek. Bölge genelinde akşam saatlerine kadar toz taşınımı beklenmektedir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçecek. Bölgenin kuzey ve doğusunda akşam saatlerine kadar toz taşınımı beklenmektedir. (ANKA)

(HM/BÜN)

Kaynak: ANKA

Etiketler: , Haber
Haberler››Güncel››Marmara'da Kuvvetli Yağış Bekleniyor - Haberler