Mavi Tünel'de Dev Adım

Mavi Tünel Projesi kapsamında, Afşar Bağbaşı Derivasyon Kanalı ile Mavi Regülatörü ve Apa-Hotamış İletim Kanalı inşaatlarının protokolü imzalandı.

18.07.2012 19:35 | Son Güncelleme: 18.07.2012 19:35Mavi Tünel'de Dev Adım
Mavi Tünel Projesi kapsamında, Afşar Derivasyon Kanalı ile Mavi Regülatörü ve Apa- İletim Kanalı inşaatlarının protokolü imzalandı.

Devlet Su İşleri (DSİ) 4. Bölge Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen protokol imza törenine, DSİ Bölge Müdürü Mustafa Uzun ve yüklenici firma yetkilileri katıldı. İmza öncesi projeler hakkında bilgi veren DSİ 4. Bölge Müdürü Mustafa Uzun, Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında yürütülen Göksu derivasyonu projelerinin önemli bir adımının atıldığını söyledi. Uzun, "Göksu derivasyonu diye adlandırdığımız proje demeti tamamlandığında toplamda yıllık 414 milyon metreküp su mavi tünel vasıtasıyla ovaya intikal ettirilecek ve oradan diğer üniteler tamamlandığında da sulamaya hizmet verir hale gelmiş olacaktır. Göksu derivasyonunun Bağbaşı Barajı ve mavi tünel dışındaki diğer ünitelerinden Bozkır Barajı inşaatını geçen yıl ekim ayında başlattık. Şu an yaklaşık yüzde 30 mertebelerine ulaşmış durumdayız. Afşar Barajı'ndan çevrilecek suları Bağbaşı Barajı'na iletecek olan Afşar-Bağbaşı derivasyon tüneli yaklaşık 18 bin 140 metre uzunluğunda 5.2 metre çapında dev bir tünel. Sayın Bakanımızın da tabiriyle içinden büyük kamyonların geçebildiği dev bir tünel olarak inşa edilerek 18 kilometre uzunluğunda tünel yapılacak. Projenin ihale bedeli geçen yılın fiyatlarıyla 102.5 milyon lira, bugünkü fiyatlarla beraber fiyat farklarını da üzerine koyduğumuzda yaklaşık 140 milyon lira. Kamulaştırma maliyetlerinin de girişli çıkışlı olduğunu düşünürsek bu miktar biraz daha artacaktır. Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu ve Genel Müdürümüzün talimatlarıyla yeni projeleri gerek Konya Ovası sulamaları, gerek Apa-Hotamış sulamaları, Karadağ sulamaları adı altında modern yöntemlerle borulu sulamalarla birlikte projelerini geliştiriyoruz. Buraya getireceğimiz sularla yapmakta olduğumuz bu sulama projeleriyle birlikte Çumra Ovası, Karaman'a doğru olan Karadağ civarındaki ovaların sulaması inşallah modern yöntemlerle gerçekleştirilecektir. Başta Sayın Başbakanımızın başlattığı Bakanımız Veysel Eroğlu'nun da sürdürdüğü projeleri mutlaka resmi süresinden önce bitirme hedefimiz var ki hizmete açalım. Bu konuda zaten yüklenici firmamız tecrübeli ve gayretli. Dolayısıyla onlarda hazırlıklarını yapıp sıkışık takvimde vermiş olduğumuz süreyi daha da aza indirip hizmetin vatandaşa çok daha kısa sürede intikali sağlanmış olacaktır" diye konuştu. - KONYA

Afşar Barajı, Hotamış, Bağbaşı, Konya, Yerel

Kaynak: İHA

25.02.2020 04:03:41