Medeni Kanun'un Kabul Edilişinin 85. Yıl Dönümü

"Ülkemiz 85 yıl öncesine götürülmekte, dinle devlet işleri tekrar birbirine karışmakta, yargı kişiye özel işler hale gelmektedir" dedi.

17.02.2012 14:49 | Son Güncelleme: 17.02.2012 14:49Medeni Kanun'un Kabul Edilişinin 85. Yıl Dönümü
CHP İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Şahin,

"Ülkemiz 85 yıl öncesine götürülmekte, dinle devlet işleri tekrar birbirine karışmakta, yargı kişiye özel işler hale gelmektedir" dedi.

Şahin, Medeni Kanun'un kabul edilişinin 85. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Medeni Kanun'a geçilmeden önce, fıkıh hükümlerine göre hazırlanan Mecelle'nin kullanıldığını hatırlattı.

Mecelle'nin 50 yıl boyunca kullanıldığını ve daha sonra da değişen çağa ayak uyduramayarak ihtiyaca cevap veremeyecek hale geldiğini ifade eden Şahin, şunları kaydetti:

"Acilen yeni, laik, demokratik, akılcı ve pratik bir kanuna ihtiyaç vardı. Özellikle, kadın, erkek, kız ve erkek çocuk eşitliği, miras, resmi nikah, tek eşlilik konusunda, aile ve kişiler hukuku konusunda önemli düzenlemeleri barındıran bu kanun, yeni Türkiye Cumhuriyeti devletinin modernleşme sürecinde attığı en önemli adımlardan birisidir. Mecelle, 1926'da yürürlükten kaldırıldı. Yani 85 yıl geçti aradan. Bugün birer birer yok edilen Atatürk değerlerine baktığımızda, o yıllara, Mecelle yıllarına döndürülmeye çalıştığımızı görürüz. Dönüştürülüyoruz hızla ve cesur adımlarla. Sanmayın ki sıra Medeni Kanuna da gelmeyecek. Bu göz yummalar, kafa tutmalar sürecinde sıra Medeni Kanun'a da gelecek. Kadınların Medeni Kanun'dan doğan hakları da birilerine batacak, Mecelle geri dönecek. Belki adı Mecelle olmayacak, ama aynı zihniyet tekrar benzeri kanunlar çıkaracak. Eşitlik zaten yoktu. Artık rüya olacak. Ülkemiz 85 yıl öncesine götürülmekte, din ile devlet işleri tekrar birbirine karışmakta, yargı kişiye özel işler hale gelmektedir."

- BURSA

Ayşe Şahin, Yerel

Kaynak: AA

28.02.2020 12:43:57