Mehir Vakfı'ndan İslam Hukuku Araştırmaları Dergisi

Mehir Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof.Dr.Saffet Köse, vakfın sadece evlendirme faaliyetlerini yerine getirmediğini aynı zamanda bir çok kültürel ve bilimsel yayına imza attıklarını belirtti.

25.10.2011 12:21 | Son Güncelleme: 25.10.2011 12:21Mehir Vakfı'ndan İslam Hukuku Araştırmaları Dergisi
Mehir Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Saffet Köse, vakfın sadece evlendirme faaliyetlerini yerine getirmediğini aynı zamanda bir çok kültürel ve bilimsel yayına imza attıklarını belirtti.

Köse, Konya Gazeteciler Cemiyetin'de düzenlediği basın toplantısında, kültürel faaliyetler kapsamında en son Türk ninnilerini konu alan bilimsel bir çalışmayı vakfın yayınları arasında çıktığını bildirdi.

Yayınlarından en önemlilerinin geçen günlerde 17. sayısını çıkardıkları İslam Hukuku Araştırmaları Dergisi olduğunu vurgulayan Köse, şunları kaydetti:

"2003 yılından bu yana hakemli olarak yılda iki sayı şeklinde yayınlanmakta olan bu dergide hukuk tarihinin önemli kesitlerinden birisini oluşturan İslam Hukuku'nun tarihi, kavramları, kaynakları, ekolleri ve problemleriyle bilimsel makalelere yer veriyoruz. Dergimiz batı dünyasında Journal of Islamic and Society ve Journal of Islamic Law and Culture gibi adlarla, İslam dünyasında ise Mecelletü'l Buhusi'l Fıkhıyye ismiyle yayınlanmakta. Ülkede böyle bir yayını ilk defa Mehir Vakfı yapmakta ve büyük ilgi görmektedir."

Köse, bilim adamlarına ve önemli kütüphanelere gönderilen derginin uluslararası indeksler tarafından taranmakta olduğunu, derginin 18. sayısının İmam-ı Azam Ebu Hanife'nin fıkhı düşüncesine tahsis edildiğini dile getirdi.

- KONYA

Yerel

Kaynak: AA

11.12.2019 06:04:14