Mehmet Akif'in Yayınlanmamış Şiirleri Külliyat Olacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi, hiçbir yerde yayınlanmamış şiirlerinin de yer alacağı bir Mehmet Akif Ersoy külliyatı bastırarak dağıtacak.

15.06.2012 10:27 | Son Güncelleme: 15.06.2012 10:27Mehmet Akif'in Yayınlanmamış Şiirleri Külliyat Olacak
Ankara Büyükşehir Belediyesi, hiçbir yerde yayınlanmamış şiirlerinin de yer alacağı bir Mehmet Akif Ersoy külliyatı bastırarak dağıtacak.

Büyükşehir Belediye Meclisi, Başkan Vekili Ali İhsan Ölmez başkanlığında toplandı. Meclisin haziran ayı olağan toplantısında meclise sunulan milli şair Mehmet Akif Ersoy'un bugüne kadar yayınlanmamış şiirlerini de kapsayan bir şiir külliyatının bastırılmasına ilişkin başkanlık yazısı, Meclis Genel Kurulu'nda oy birliği ile kabul edildi.

Büyükşehir Belediye Meclisi'nde alınan diğer kararlar şöyle: Yaz tatilinde ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine hediye edilmek üzere Ankara'yı anlatan eğitici ve kültürel kitapların basılarak öğrencilere dağıtılması. Osman Nuri Ergin'in Osmanlı-Türk Belediyecilik tarihi üzerine yazdığı ve 1922 yılında yayınlanan Mecelle-i Umur-ı Belediye (Belediyelerin Vazifeleri Üzerine) adlı 9 ciltlik kitabın piyasada bulunmaması ve ikinci elinin de fahiş fiyatlarla satıldığının belirlenmesi üzerine kitabın bugünkü Türkçeye çevrilme ihtiyacı sonucu, sadeleştirilerek basılması ve ihtiyaç duyan herkese maliyeti aşmayacak bir ücretle tedarik edilmesi hususunda gerekli çalışmanın yapılması. Büyükşehir Belediyesi Aile Yaşam Merkezi üyesi olan, tatil yapma imkanı bulunmayan evli çiftlere tatil amaçlı geziler düzenlenerek sosyal eşitlik fırsatının sağlanması konusunda gerekli çalışmaların yapılması. Ankara'daki hemşehri dernekleri organizasyonlarında belediyenin sağlayacağı katkıları içeren hizmetlerin belirlenerek konunun ilgili derneklere bildirilmesi için gerekli çalışmaları yapma yetkisi oybirliği ile kararlaştırıldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Meclis Genel Kurulu, Mehmet Akif Ersoy, Ali ihsan, Kültür Sanat

Kaynak: CHA

11.12.2019 06:07:00