Meksika'nın Yeni Devlet Başkanı Obrador'un Yemin Töreninde Maduro Tepkisi: Diktatör

Meksika'nın yeni Devlet BaşkanıAndres Manuel Lopez Obrador'un yemin töreninde, Venezuela Başkanı Maduro'nın ismi anons edilince salon "Diktatör" diye tepki gösterdi.

02.12.2018 02:44 | Son Güncelleme: 02.12.2018 10:02Meksika'nın Yeni Devlet Başkanı Obrador'un Yemin Töreninde Maduro Tepkisi: Diktatör

'da 1 Temmuz'da yapılan devlet başkanlığı ve genel seçimlerini kazanan ve ülkesini 6 yıl boyunca yönetecek Obrador'un yemin töreni başkent Meksiko'daki yasama sarayı San Lazaro'da gerçekleştirildi.

GÖREVE RESMEN BAŞLADI

Meclis Başkanı Porfirio Munoz Ledo'nun, görev süresi dolan Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto'dan teslim aldığı devlet başkanlığı kuşağını sağ omzundan çapraz olarak asan Obrador, yemin ederek resmen göreve başlamış oldu.

'AMLO' DEVLET BAŞKANLARININ ÖNÜNDE KONUŞMA YAPTI

Ülkesi ve diğer Latin Amerika ülkelerinin yanı sıra sosyal ve geleneksel medyada da isminin baş harflerinin kısaltması AMLO ile anılan Obrador, törenin ardından milletvekillerinin ve aralarında devlet başkanlarının da bulunduğu konukların önünde konuşma yaptı.

YENİ DÖNEMDE YAPACAKLARI

"Meksika'ya, yöneticilerin ve azınlığın yararlandığı sahtekarlık kadar zarar veren bir şey olmadı." diyen Obrador, görevi boyunca yolsuzlukla mücadele edeceğini ve ülkesinde adaletli olacağını söyledi.

Obrador, ülkesinde uygulanan neoliberal politikalara yoğun eleştiri getirdiği konuşmasında bu politikaların halk için bir felaket olduğunu belirtti.

ASGARİ ÜCRETE ZAM

Meksika'da dünyanın en düşük asgari ücretinin uygulandığını vurgulayan Obrador, hükümeti döneminde bu ücrete enflasyon oranının altında zam yapılmayacağını kaydetti.

Obrador, meclisteki muhalif vekillerin akaryakıt fiyatlarının düşürülmesi için pankart açmalarına da değinerek, "Vadettiğimiz rafineri hizmete girdiğinde ve diğer rafinerilerin kapasitesini artırdığımızda akaryakıt fiyatları düşecek". diye konuştu.

MADURO'YU PROTESTO ETTİLER

Konuşmasının sonunda, törene katılan davetlilerin isimlerini okuyarak teşekkür eden Obrador, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu andığında ise yine muhalefetin protestosu ile karşılaştı.

Maduro için uzun süre "Diktatör" diye slogan atıp, Obrador'un konuşmasına müsaade etmeyen milletvekilleri ayrıca "Maduro, hoş gelmedin" yazılı pankart da açtı.

İktidar milletvekillerinin ise Maduro ismini uzun süre alkışlamaları ve muhaliflerin açtığı pankartı kapatmaya çalışmaları dikkati çekti.


Amerika Birleşik Devletleri, Donald Trump, Meksika, Dünya

Kaynak: AA

18.02.2020 00:11:11