Mercedes-Benz Fashion Week Berlin

Almanya'nın başkenti Berlin'de moda haftası başladı.

20.01.2015 01:24 | Son Güncelleme: 20.01.2015 01:24Mercedes-Benz Fashion Week Berlin
'nın başkenti 'de düzenlenen "2015 Mercedes-Benz Fashion Week" moda haftası başladı.

Tarihi Brandenburg Kapısı önünde düzenlenen Berlin moda haftasında tasarımcılar 2015 kreasyonlarını tanıtacak. Etkinliğe Türkiye'den katılan tasarımcı Nihan Buruk da bir defile düzenleyerek, tasarımlarını modaseverlerle buluşturdu.

Buruk, yaptığı açıklamada, televizyonun insan hayatına girmesiyle dünden bugüne değişimi anlatmak amacıyla bir sunum hazırladığını belirterek, "Köklerimizden nasıl koptuk, nasıl daha az okur olduk ve bilgi almadıkça televizyonun bizi nasıl uyuttuğunu ve önümüze konulan her şeye televizyon sayesinde inandığımızı ve sorgulamadığımızı anlattım" dedi.

Bu defilede hayalindeki dünyayı anlatmaya çalıştığını kaydeden Buruk, şöyle konuştu:

"Sahnede Anadolu'dan bir rüzgar esti. Sergilediğim koleksiyona Batı'nın belirlediği çizgileri katmadım. Yakasız, bize ait, bizim kökümüze ait Nasreddin Hoca'nın yaşadığı düşünülen 13. yüzyılın ne kadar ilkel formları ve görüntüsü varsa, bunu modern dünyaya ve sokakta giyilebilir hale getirmeye çalıştım."

Mankenlerin tasarımlarını sergilediği Buruk, defile sırasında Nasreddin Hoca'nın eşeğe ters binmesini anlatan bir çizim yaptı. Buruk, Nasreddin Hoca'yı sunumuna eklemesini, şöyle açıkladı:

"Mizahı modaya neden katmayayım? Nasreddin Hoca dünyada biliniyor. Hem devam ettirmek hem de bu karanlık günlerde yine onunla lafımızı söyleyebilelim. Onun kalemi en güçlü silahlara kafa tutmuştur."

Etkinlik 22 Ocak'a kadar sürecek. - Berlin

Mercedes Benz, Nihan Buruk, Almanya, Berlin, Politika, Güncel

Kaynak: AA

21.02.2020 01:09:40