Haber, Son Dakika, Haberler

Merkel: Film Güvenlik Açısından Değerlendirilmeli

Angela Merkel, 'Konu filmin yasaklanması değil, gösterilmesinin kamu güvenliği açısından sakıncalı olup olmadığıdır' dedi.

18.09.2012 10:30 | Son Güncelleme: 18.09.2012 10:30
Merkel: Film Güvenlik Açısından Değerlendirilmeli
İslam ülkelerinde İslam dinini ve Hz. Muhammed'i aşağılayan Amerikan yapımı filme filmin Almanya 'da gösterilmesiyle ilgili tartışmalara ilişkin görüşlerini açıklayan Başbakan Angela Merkel, 'Konu filmin yasaklanması değil, gösterilmesinin kamu güvenliği açısından sakıncalı olup olmadığıdır ve bunu devletin yetkili organları takdir eder' dedi.

Pro Deutschland adlı aşırı sağcı popülist grup, filminin Berlin'de vizyona sokulacağını duyurması üzerine İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich filmin yasaklanmasını istedi. Bakan Friedrich, 'Film sahnelerinin ve çok sayıda kişinin filmi seyretmeye gitmesinin tahrik olarak algılanacağı kanaatindeyim. Filmin yasaklatılması için yeterli yasal gerekçe bulunabileceği umudundayım' dedi.

Deutsche Welle'nin haberine göre, Almanya Başbakanı Angela Merkel Berlin'de düzenlediği yarıyıl basın konferansında İslam dinini ve Hz. Muhammed'i aşağılayan Amerikan yapımı filme ve İslam ülkelerinde filme gösterilen tepkiye de değindi. Merkel, şunları söyledi

'Din ve fikir hürriyeti Anayasamızın 5'inci maddesi ile teminat altına alınmıştır. Ancak, bu yüksek değer, fikir ve ifade özgürlüğüne de sınır koymuştur. Ben fikir hürriyetinin mümkün olduğunca geniş tutulmasından yanayım. Ama Mister Terry Jones'in Almanya'ya girmesine izin vermeyeceğimizi de açıkça gösterdik. Din hürriyeti aynı zamanda dinin icaplarının serbestçe yerine getirilebilmesi de demektir. Ancak elçiliklere yapılan saldırılarla ilgili olarak da söylediğim gibi, şiddet karşı fikri ifade etmenin aracı olarak kullanılmamalıdır. Bütün anlaşmazlıklar konuşarak ve diyalogla aşılmalıdır. Bu beklentimiz Müslümanların da büyük çoğunluğu tarafından paylaşılıyor.'

Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Almanya'nın dış temsilciliklerine yapılan saldırılar nedeniyle ek güvenlik tedbirleri aldıklarını ve personel sayısını azalttıklarını açıklayan öncelikle Arap dünyasına mesaj gönderdi. Bakan Westerwelle, 'Bu utanılacak filmin Almanya ve batılı demokrasilerle hiçbir ilgisi yoktur. Dini çoğulculuk ve hoşgörünün yaşandığı bir ülkeyiz. Ama bu film şiddeti katiyetle haklı çıkarmaz' diye konuştu.

Şiddetin dışarıdan yönlendirilip yönlendirilmediğinin yakında anlaşılacağını belirten Almanya Dışişleri bakanı, organize hareketler kadar spontane eylemlerin de görüldüğünü ancak söz konusu ülkelerdeki çoğunluğun protestoya şiddet karıştırmadığını ve şiddete karşı olduğunu söyledi. Guido Westerwelle, internete aktarıldıktan sonra yasaklanması mümkün olamayan hakaret filmlerine karşı ne yapılabileceğine dair soru üzerine, 'Belli başlı nefret vaizlerini Almanya'ya sokmayarak bütün dünyaya mesaj vermiş oluruz. Her fırsatta, başka dinleri kamu huzurunu bozacak tarzda tahkir etmenin cezai müeyyidesi olduğunu hatırlatabiliriz. Bunun birtakım haklı nedenleri bulunmaktadır. Diğer dinlere gösterilen saygının Müslümanlardan esirgenmemesini diliyorum. Bu bence çok önemli bir husustur' dedi.

Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi Genel Sekreteri Nurhan Soykan filmin gösterilmesinin halkı kışkırtmak anlamına geleceğini ve dini cemaatlerin kamu huzurunu bozacak şekilde tahkir edildiği yerde fikir hürriyetinin sona ereceğini söyledi. Alman Katolik Kilisesi de kasıtlı bir eylem olduğu gerekçesiyle İslam'ı ve onun peygamberini aşağılayan filmin gösterilmesine izin verilmemesini istedi.

Hıristiyan Demokrat Birlik'in iç politika sözcüsü Wolfgang Bosbach, filmi internet sitesine yerleştiren aşırı Alman milliyetçisi Pro Deutschland'ı kundakçılıkla suçladı ve filmin sinemalarda gösterilmesinin Almanya'nın dış itibarını zedeleyeceğini belirtti. Filmin Almanya'da yasaklanmasını talep eden Bosbach, filmin hukuki boşluk nedeniyle yasaklatılamayacağı şeklindeki görüşlere katılmadığını çünkü fikir ve sanat özgürlüğünün sınırsız olmadığını dile getirdi.

Kaynak: DHA

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş!
Twitter'da Paylaş!
Whatsapp'da Paylaş!
Haberler ›› Güncel ››Merkel: Film Güvenlik Açısından Değerlendirilmeli - Haberler