20 Mart 2017, 15:37

Merkel: Türk Liderlerden Gelen Nazi Benzetmeleri Durmalı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Nazi benzetmelerinin durması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın  Almanya'ya yönelik Nazi benzetmesi açıklamalarına yönelik,  Merkel, "Türk liderlerin Nazi kıyaslamaları son bulmalı." dedi. AFP'nin haberine göre  Merkel,  Türkiye'nin 16 Nisan referandumuyla ilgili  Almanya'da düzenleyeceği etkinlikleri yasaklayabileceklerini sözlerine eklediği iddia edildi.

NAZİ BENZETMESİNİ DEĞERLENDİRDİ

Almanya Başbakanı  Merkel,  Japon mevkidaşı Şinzo Abe'yle birlikte,  Hannover'deki bilişim ve teknoloji fuarı CeBIT'in açılışını gerçekleştirdi. Daha sonra basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan  Merkel,  Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan  Binali Yıldırım'ın Nazi benzetmelerini değerlendirdi.

NAZİ KIYASLAMASI SON BULMALI

Türkiye'ye karşı faşist uygulamaları devreye sokan, ancak terör örgütü  PKK'ya her türlü alanı açan  Merkel, "Türk liderlerin Nazi kıyaslaması son bulmalı" şeklinde konuştu.

HÜKÜMET SÖZCÜSÜ DE AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Merkel'den önce de Alman hükümet sözcüsü, konuya ilişkin açıklamada bulunmuştu. "Nazi karşılaştırması hiçbir şekilde kabul edilemez" diyen sözcü Ulrike Demmer, ilişkilere kalıcı zararın önüne geçilmesinin de  Türkiye'ye bağlı olduğunu savundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün yaptığı, "Sen de şu anda Nazi uygulamasını yapıyorsun. Kime?  Almanya'daki benim Türk kardeşlerime veya oraya giden bakan kardeşlerime, milletvekili kardeşlerime." açıklamasına  Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'den ve muhalefet lideri Martin Schulz'dan da tepki gelmişti.

20 Mart 2017 Pazartesi 15:37