Haber, Son Dakika, Haberler

Mersin'de Güneş Enerjisi Sempozyumu

-yılın 300 gününün güneşli olduğu Mersin'de güneş enerjisine dikkat çekmek için Makine Mühendisleri Odası tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Güneş Enerjisi Sistemleri Sempozyumu ve Sergisi başladı.

07.10.2011 14:49 | Son Güncelleme: 07.10.2011 14:49
Mersin'de Güneş Enerjisi Sempozyumu
-yılın 300 gününün güneşli olduğu Mersin'de güneş enerjisine dikkat çekmek için Makine Mühendisleri Odası tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Güneş Enerjisi Sistemleri Sempozyumu ve Sergisi başladı.

Kültür Merkezi ve Cumhuriyet Alanı'ndaki sempozyuma Mersin Vali Yardımcısı Ahmet Hikmet Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Macit Özcan, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suha Aydın, Makine Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ali Ekber Çakar, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Şerafettin Aşut, Makine Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Naci Erçolak, sektör temsilcileri ile bilim adamları katıldı. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Makine Mühendisleri Odası Şube Başkanı Naci Erçolak, 1997'den bu yana düzenledikleri etkinlikler sayesinde ülke genelinde güneş enerjisi konusunda farkındalık yaratmayı başardıklarını belirterek, "Dünya hızla kirleniyor, doğa yavaş yavaş yok oluyor. Dünyada küresel ısınmayla birlikte, iklim felaketlerinin sayısının arttığı, buzulların eridiği, ekosistemlerin olumsuz etkilendiği yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor" dedi.

20'inci yüzyılda bilimin ve teknolojinin gelişmesi ile artan enerji ihtiyacı ve çevre sorunları karşısında bilim çevrelerinin dikkatinin sonsuz ve yenilenebilir enerji kaynağı olan güneşe yöneldiğini kaydeden Erçolak, "Ülkemizde düşük maliyetlerle üretilemeyen enerji, sanayi maliyetlerini artırmakta, üretimi daha da zor hale getirmektedir. Artık, yıllardır savunduğumuz yenilenebilir enerji konusunda devletin düzenlemeler yaparak kullanımı ve üretilmesi anlamında teşvik yapması ve kanunlaştırması gerekmektedir. Geçen yıl çıkartılan teşvik yasasında açıklanan teşvikler yatırımcıların beklentisinin çok altında kaldı. Dolayısıyla da yeterli desteği görmedi" diye konuştu.

Konuşmaların ardından sempozyum nedeni ile 'Güneş Enerjisi'nde Dünya'da ve Türkiye'de ki Gelişmeler' konulu panel düzenlendi. Panelin ardından güneş enerjisi ile çalışan ürünler ve öğrencilerin yaptığı çalışmaların yer aldığı sergi açıldı. Sergide güneş enerjisi ile çalışan çok sayıda ürün büyük ilgi görürken, Hacettepe Üniversitesi Temiz ve Tükenmez Enerjiler Anabilim Dalı Yüksek Lisans öğrencisi Emel Dilaver'in tahta ile cam kullanarak yaptığı güneş enerjisi ile çalışan kapalı sistem ocak ilgi çekti. Ziyaretçiler ocakta pişirilen kurabiyenin de tadına baktı. Sergiyi gezenler güneş enerjisi ile çalışan arabaları da merakla izlerken, öğrenciler ise yaptıkları çalışmaları ziyaretçilere gösterdi. - Mersin

Kaynak: DHA

Etiketler: Politika, Güncel
Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş!
Twitter'da Paylaş!
Whatsapp'da Paylaş!
Haberler ›› Güncel ››Mersin'de Güneş Enerjisi Sempozyumu - Haberler