01 Haziran 2010, 14:55

Mersin'de Yapılması Planlanan Nükleer Santral

Mersin

Mersin Genç İşadamları Derneği (megiad) Başkanı Alper Gürsoy, Gülnar İlçesine Bağlı Büyükeceli Beldesinde Yapımı Planlanan Akkuyu Nükleer Santrali'nin Olası Risklerine Dikkati Çekerek, 'Mersin'in Çok Kısa Bir Dönem İçerisinde Önemli Bir Turizm Merkezi Olması Beklenirken, Yapımı Planlanan Nükleer Enerji Santrali Kentin Turizm Geleceğine Darbe Vuracaktır' Dedi

Mersin Genç İşadamları Derneği (MEGİAD) Başkanı Alper Gürsoy, Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli beldesinde yapımı planlanan Akkuyu Nükleer Santrali'nin olası risklerine dikkati çekerek, 'Mersin'in çok kısa bir dönem içerisinde önemli bir turizm merkezi olması beklenirken, yapımı planlanan nükleer enerji santrali kentin turizm geleceğine darbe vuracaktır' dedi.

Görsoy, yaptığı yazılı açıklamada, kentin bir tarafında turizm yatırımları desteklenirken, diğer tarafında ise nükleer enerji santralinin yapımı için karar alınmasının düşündürücü olduğunu belirtti.

Mersin'in Türkiye'nin en bakir sahillerine sahip bulunduğunu ve turizm alanı ilan edilmesi gerektiğini ifade eden Gürsoy, şunları kaydetti:

'İş dünyası olarak enerjinin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Eğer Türkiye'nin enerji ihtiyacından dolayı böyle bir nükleer santrale ihtiyacı varsa bunun yeri konusunda ince eleyip sık dokumak gerekmektedir. Mersin'in çok kısa bir dönem içerisinde önemli bir turizm merkezi olması beklenirken, yapımı planlanan nükleer enerji santrali, kentin turizm geleceğine darbe vuracaktır. Antalya'da artık turizm yatırımı yapacak yerin kalmaması ve yatırımların Mersin'e kaymasının söz konusu olduğu bir dönemde, özellikle Tarsus- Kazanlı Turizm Projesi'nin hayata geçtiği şu günlerde kentimize gelecek olan turistlerde psikolojik bir etki yaratacağını düşündüğümüz Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili gerekirse büyük çaplı eylemler yapılmalı. MEGİAD olarak nükleer enerji santralinin iptali konusunda yapılacak tüm çalışmalara destek vereceğiz.'

(VEG-ST-MUT-YIL) - MERSİN
Kaynak: AA