Mevlit Kandili

Giresun'da, Espiye ilçe Belediye Başkanı Erol Karadere, Yağlıdere ilçe Belediye Başkanı Abdurrahman Kırhasanoğlu, Soğukpınar Belde Belediye Başkanı Özcan Özdemir, Espiye İlçe Müftüsü Mehmet Yazıcı ve Espiye Din Görevlileri Derneği Başkanı Mehmet...

Mevlit Kandili
03.02.2012 17:21 | Son Güncelleme: 03.02.2012 17:21

Giresun'da, Espiye ilçe Belediye Başkanı Erol Karadere, Yağlıdere ilçe Belediye Başkanı Abdurrahman Kırhasanoğlu, Soğukpınar Belde Belediye Başkanı Özcan Özdemir, Espiye İlçe Müftüsü Mehmet Yazıcı ve Espiye Din Görevlileri Derneği Başkanı Mehmet Şahan, Mevlit Kandili dolayısıyla mesaj yayımladı.

Espiye Belediye Başkanı Karadere mesajında, Mevlit Kandilinin, Hz. Muhamed'in insanlığa bıraktığı mirası anlamak için önemli bir fırsat olduğunu belirtti.

Karadere, İslam dininin emirlerini insanlığa ulaştıran, gerek yaşam tarzı, gerekse söylem ve düşünceleri ile yaratılış ve var oluşun sırrını anlamaya, bilgi, inanç ve selamete çağıran Hz. Muhamed'in bütün ahlaki güzellikleri yaşayarak öğütleyen örnek bir şahsiyet olduğuna değindi.

Yağlıdere Belediye Başkanı Kırhasanoğlu, Hz. Muhammed'in ve onun mesajlarının her yönüyle doğru tanınarak insanlığa tanıtılması gerektiğini vurgulayarak, "Bu önemli gecede milletimizin birliği, kentimizin ve ülkemizin kalkınması, ilerlemesi için dualar etmeli, ibadetimizi sürdürmeliyiz. Birlik, beraberlik içerisinde olmalı, dargınlıklarımız varsa bir kenara bırakmalıyız" dedi.

Soğukpınar Belde Belediye Başkanı Özcan Özdemir, Hz. Muhammed'in mutlu ve adaletli bir yaşamın müjdecisi olarak yeryüzüne getirdiği, hak ve adalet gibi değerlere, insanlığın özellikle bu dönemde çok daha fazla muhtaç olduğunu kaydetti.

Özdemir, Mevlit Kandili'nin Hz. Muhammed'in getirdiklerini anlamak için önemli bir fırsat olduğunu anımsatarak, "Yüce rabbimizin rahmet kapılarını sonuna kadar açtığı bu gecede, beldemiz, şehrimiz, ülkemiz, İslam alemi ve tüm insanlık için de dua etmeliyiz. Bu kandil gecesinin ailemiz, milletimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını dilerim" ifadesini kullandı.

Espiye İlçe Müftüsü Mehmet Yazıcı, Hz. Muhammed'in Mevlit Kandili'nde dünyaya geldiğini, onun kalplere yerleştirdiği iman ışığı sayesinde kalplerden yanlış inançların silindiğini anlatarak, şunları vurguladı:

"Hz. Muhammed bir saadet güneşi olarak doğmuştur. Kurumuş yaprakların su ile yeşerdiği gibi peygamberin gelmesiyle de insanlık yeniden hayat bulmuştur. Mevlit Kandili, Hz. Peygamber'in bizlere sunduğu bütün değerleri ve yol gösterici öğütlerini anlama, bu anlayışla yaşama ve yenilenme zamanıdır."

Espiye Din Görevlileri Derneği Başkanı Mehmet Şahan ise, Hz. peygamberin hayatının her noktasının örnek, her anının kusursuz olduğunu, bu nedenle kutlu doğumunun, Mevlit Kandili olarak kutlandığını bildirdi.

- GİRESUN

Kaynak: AA

Haberler››Yerel››Mevlit Kandili - Haberler