Mgk'nın Gündemi, Tarım ve Ekonomi

Şubat Ayındaki Toplantısını Türban Tartışmalarının Yoğunlaştığı Günlerde Yapan Mgk, Bu Ayki Toplantısını da AKP'ye Açılan Kapatma Davasının Gölgesinde Gerçekleştirecek.

16.04.2008 11:53 | Son Güncelleme: 16.04.2008 11:53Mgk'nın Gündemi, Tarım ve Ekonomi
Milli Güvenlik Kurulu, yaklaşan yaz aylarıyla birlikte tırmanışa geçmesi beklenen terör eylemleri ve buna karşı alınacak önlemler, globalleşen dünyanın içine girdiği ekonomik darboğazın Türkiye'ye yönelik etkileri ve gıda ve tarımdaki sıkıntılar önümüzdeki hafta masaya yatıracak.


Son toplantısını türban tartışmalarının yoğunlaştığı şubat ayında yapan Milli Güvenlik Kurulu'nun bu ayki toplantısı da AKP'ye açılan kapatma davasının gölgesinde gerçekleştirecek. 24 Nisan'da Çankaya Köşkü'nde yapılacak toplantıdan iki gün önce komutanların Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda bir araya gelmeleri, MGK gündemiyle ilgili ayrıntılı bir değerlendirme yapmaları bekleniyor. Komutanların MGK Ön Toplantısı'nda, Kurul'da gündeme getirecekleri konulara son şeklini verecekleri bildiriliyor.

-TERÖR YİNE BİRİNCİ SIRADA-

Son yıllarda MGK toplantılarının ana gündem maddesi haline gelen terör, bu ay yapılacak MGK'da da ilk sırada yer alıyor. Bu konuda İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Genelkurmay Başkanlığı'nın sunumlarının ardından, yaklaşan yaz aylarıyla birlikte tırmanışa geçmesi beklenen PKK terörü masaya yatırılacak.


Toplantıda askerlerin, baharla birlikte K.Irak'ta yeniden toparlanmaya çalışan terör örgütüne yönelik bölgede alınan önlemler ve askeri hareketlilik konusunda bilgi vermeleri bekleniyor. Terörün yaz aylarında büyük kentlerde ve turizm merkezlerinde olası tırmanışı ve buna karşı alınacak önlemler de kurulda ele alınacak. Toplantıda ayrıca olası sınır ötesi kara ve hava operasyonlarıyla ilgili değerlendirme yapılması da bekleniyor.


Kurul, globalleşen dünyada ekonominin girdiği darboğaz ve bunun Türkiye'ye yönelik etkilerini de ele alacak. Bu çerçevede bazı ekonomiyle ilgili bakan ve yüksek bürokratlarının da toplantıya davet edilebileceği bildiriliyor. Kurulda, dünyadaki ekonomik krizden Türkiye'nin nasıl etkilenebileceği ve en asgari düzeyde etkilenmesi için alınacak önlemler de değerlendirilecek. Ekonomideki durgunlaşmanın önüne geçmek için yapılacak reformların da kurulda ele alınması bekleniyor.


Birleşmiş Milletler'in tarımda verdiği felaket uyarısının ardından, Türkiye'nin tarım politikalarının da MGK'da gündeme gelmesi bekleniyor. Bu çerçevede bir sıkıntıyla karşılaşmamak için, Türkiye'nin çevre kaynaklarının


tüketimi konusunda ne tür acil önlemler alabileceği de değerlendirilecek.


Toplantıda ayrıca, Kıbrıs, Türkiye-AB ilişkileri ve Türkiye'nin komşuları ve özellikle de Irak'la olan ilişkileri de değerlendirilecek.

-SONDAN BİR ÖNCEKİ TOPLANTISI-

24 Nisan'da yapılacak MGK, Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın Genelkurmay Başkanı şapkası ile katılacağı sondan bir önceki toplantı olacak. İki ayda bir toplanan MGK'nın haziran ayında yapılacak toplantısına Orgeneral Büyükanıt son kez Genelkurmay Başkanı şapkası ile katılacak. Ağustos ayı başındaki Yüksek Askeri Şura toplantısında, bir değişiklik yaşanmaz ise Genelkurmay Başkanlığı koltuğuna Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ'un oturması bekleniyor. Böylece ağustos ayındaki toplantıya da Orgeneral Başbuğ Genelkurmay Başkanı olarak katılacak. (ANKA)


(ED/ZG)


Kaynak: ANKA

14.12.2019 19:50:23