Bakan Akar'dan harekatı eleştiren ülkelere tepki: Siz ne yapardınız?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Barış Pınarı Harekatı'nı eleştiren Avrupa ülkelerine tepki gösterdi. Akar, "Bu alçakların havan atışları sonrasında 20 vatandaşımız hayatını kaybetti. Sizin ülkenizin bir şehrine binden fazla roket atılsa ne yapardınız?" dedi.

19.10.2019 15:56 | Son Güncelleme: 19.10.2019 16:57Bakan Akar'dan harekatı eleştiren ülkelere tepki: Siz ne yapardınız?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 'de toplu açılış töreninde konuştu. ile ABD arasında Suriye konusunda varılan anlaşmaya ilişkin net mesajlar veren Akar, "Sınırda terör koridoru oluşturulmasına göz yummayız. Teröristler güvenli bölgeden çıkmazsa harekat devam eder." ifadelerini kullandı.

"TERÖR BİTMEDEN DURMAK YOK"

Küresel ve bölgesel düzeyde risk ve tehditlerin arttığı, Türkiye'ye yönelik tehditlerin arttığı bir dönemden geçtiğimizi belirten Hulusi Akar, "TSK başta FETÖ, DEAŞ, PKK, YPG olmak üzere vatanımızın, vatandaşımızın huzur ve refahına karşı tehditlere karşı ölürsem şehit kalırsam gazi anlayışı ile mücadelemizi gece gündüz sürdürüyoruz. Yurt içinde ve sınır ötesinde en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar devam edecek. İnşallah ülkemizi terör belasından kurtarmak için kararlıyız. Terör bitmeden durmak yok. Sizlerin de yakından takip ettiği üzere Fıratın doğusunda ülkemize yönelik DEAŞ, PKK YPG tehdidi vardı. Kararlılığımızı başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere kamuoyuyla uzun zamandan beri paylaştık. Yaklaşık 70 yıllık NATO ülkesi olarak müttefiklerimizle birlikte bu tehditleri kaldırmak istedik. Uzun görüşmeler yaptık ancak maalesef bir çok konuda anlaştık ama nihai konuda anlaşma sağlanamadı. Türkiye terörle mücadelede yalnız bırakıldı. Cumhurbaşkanımızın doğrultusunda kendi adımlarımızı attık. İhtiyacımız olursa kimsenin desteğine muhtaç olmadan kendi göbeğimizi kendimiz kestik." ifadelerini kullandı.

"SINIRLARIMIZDA TERÖR KORİDORU OLUŞTURULMASINA KARŞIYIZ"

Fırat'ın doğusunda terör örgütü YPG/PKK'nın oluşturmak istediği terör koridorunu yok etmek, bölgede huzur ve barışı sağlamak amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı'nın Türkiye'nin uluslararası hakları ve meşru müdafaa hakkı çerçevesinde yapıldığını vurgulayan Akar, şu ifadeleri kullandı:

"Bu harekat ile DEAŞ ve PKK/YPG tehditlerini yok etmek için çalıştık. Güvenli bölge Suriye halkının kendi evlerine dönüşü noktasında en mantıklı en insani yoldur. Bunu anlatmaya çalıştık. Biz tüm komşularımızın toprak bütünlüğüne saygılıyız. Sınırlarımızda terör koridoru oluşturulmasına karşıyız. Biz sadece ülkemizin ve milletimizin güvenliğine değil, Kürtler, Araplar gibi diğer her türlü etnik grupların güvenliğine de önem gösteriyoruz. Onlar bizimle birlikte olmanın güven ve huzurunu yaşıyorlar. Kürtlere saldırıldığı yönünde saçma sapan iddialarla dezenformasyon yapılıyor. Terör örgütlerine ait sığınak ve silahlar bulunuyor ve yok ediliyor. PKK-YPG kürtlerin DEAŞ'ta Müslümanların temsilcisi değildir. Harekat başladığı andan itibaren bu alçakların havan atışları sonrasında 20 vatandaşımız hayatını kaybetti. Her fırsatta görüştüğümüz muhataplarımıza 'Sizin ülkenizin bir şehrine binden fazla roket atılsa ne yapardınız?' diye sorduk ve cevap veremediler. Ama bizim harekatımıza gölge düşürmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Biz haklıyız onlar da biliyor ama kabullenmek işlerine gelmiyor. Bu caniler sivil halkların bulunduğu park ve ibadethanelere saldırıyorlar. Dünyanın bu namertlerin gerçek yüzünü görmesini bekliyoruz. Bu alçaklar değişik olaylardaki olayları yeni olmuş gibi yayınladılar. Kimyasal silah kullanıldığı iftirasını attılar. Ancak çok iyi çalışarak sahtekarlığı ortaya çıkardık. Biz uluslararası hukukun yasakladığı hiçbir silahı ve kimyasal silahı kullanmadık. Bu güne kadar gerçekleştirdiğimiz tüm operasyonlarda hiçbir ülkenin göstermediği hassasiyeti gösterdik."

"ÇIKMAZLARSA HAREKAT DEVAM EDECEK"

Bakan Akar, Türkiye ile ABD arasında varılan anlaşma nedeniyle harekata 5 gün ara verildiğini belirterek, "Ağır silahları toplanacak şayet bunlar gerçekleşmezse harekat kaldığı yerden devam edecek. Bu konuda birliklerimizin hazırlığı tam, emir verildiği zaman Cumhurbaşkanımızın talimatıyla her yöne harekata hazırız.Türkiye hem sahada hem masada gereken her adımı atmakta kararlıdır. Tehdit ve tehlikeleri bertaraf edip asil milletimizi terör belasından kurtaracağız" diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde oluşturulmak istenen terör koridorunu engellemek maksadıyla 9 Ekim'de başlattığı Barış Pınarı Harekatı, 17 Ekim'de Türk-ABD heyetinin görüşmesinin ardından 120 saatlik araya girmişti. ABD heyeti, 120 saatlik süre zarfında terör örgütü PKK/YPG'nin Güvenli Bölge'den çekileceğini taahhüt etmişti.


Hulusi Akar, Türkiye, Kayseri, Güncel

Kaynak: İHA

27.01.2020 18:56:57