20 Mart 2017, 18:00

Milyarder David Rockefeller Hayatını Kaybetti

ABD'li milyarder iş adamı David Rockefeller, 101 yaşında hayatını kaybetti. 6 kalp, 3 böbrek ve 2 kez de ciğer nakli yaptıran iş adamı, 200 yaşına kadar yaşamak istiyordu.

ABD'li milyarder iş adamı ve banker David  Rockefeller, 101 yaşında hayatını kaybetti. Aile sözcüsü Fraser P. Seitel, ünlü iş adamının ölümünü resmi olarak doğruladı.

Dünya ekonomisinde oldukça nüfuzlu bir isim olarak görülen ve Amerikan kapitalizmiyle özdeşlemiş şahıslardan olan David  Rockefeller kronik kalp yetmezliğinden yaşamını yitirdi.

200 YAŞINDA ÖLMEK İSTİYORDU

6 kalp nakli, 3 böbrek ve 2 de ciğer nakli operasyonu geçiren David  Rockefeller, 100 yaşına girdiğinde yaptığı açıklamada "200. doğum günümü de kutlamak istiyorum" şeklinde konuşmuştu.

DAVİD ROCKEFELLER KİMDİR?

Dünya imparatorluğu" ve "Yeni dünya düzeni" gibi söylemleri dikkat çekmiş ve geniş tepki toplamıştır.  Rockefeller ailesinin üyelerinden olup Amerikan İç Savaşında ismini savaş gelirleriyle ve Standard Oil Company şirketinin kurucusu olup şirketi petrolden elde ettikleri mirasıyla bugünün  Rockefeller şirketler grubunun kurucusu John D.  Rockefeller'in büyük oğlu, Chase Bank'ın eski başkanı olup şu anda bankanın uzantısı olan JPMorgan Chase'in ortaklarındandır.  New York'ta sayılı milyarderlerden biridir.  Rockefeller şirketler grubuna üyesi olan Abby, John D. III,  Nelson, Laurance and Winthrop isminde beş kardeşi vardır. 2008 yılında  Harvard Üniversitesi'ne 100.000.000 $ bağışta bulunmuştur.

David  Rockefeller'in sahibi olduğu şirketler, yönettiği ve yardım ettiği fonlar, sivil organizasyonlar dernekler, başta 1904 yılında kurulan dünyanın dört yanında öğrencilere burs veren  Rockefeller Vakfı[3] ve diğer vakıflar ve kuruluşları ile dünyanın neredeyse yarısından bile fazla bir etki alanına sahip olup öğrencilere gelecek vaat eden binlerce gence verilen ünlü  Rockefeller öğrenim bursu ülkelerin siyasetinde önemli rol oynar. David  Rockefeller ailesi adına CFR'nin onursal başkanıdır.

Rockefeller ailesinin ve başkanı David  Rockefeller'in hayırsever olarak adlandırdıkları şirketleri, dernek ve organizasyon gibi faaliyetleri birçok yazar ve aktivist tarafından eleştirilmektedir.

20 Mart 2017 Pazartesi 18:00