Miniklerden "KELOĞLAN" Sergisi

"Keloğlan" ile birlikte tanıdıkları Senfoni'yi bu kez de kendi hayal güçleriyle resmettiler.

16.11.2013 14:48 | Son Güncelleme: 18.11.2013 09:14Miniklerden

Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ve Aktiffelsefe Yeni Yüksektepe Kültür Derneği işbirliği ile gerçekleştirilen "Keloğlan Senfonide" Müzikli Eğitim Konseri çocuklara klasik müziği ve senfoni orkestrasını tanıtmak ve sevdirmek amacıyla 2011 ve 2013 yıllarında düzenlenmişti. Aktiffelsefe Kültür Derneği gönüllü oyuncularının Keloğlan, Cankız, Bicirik gibi karakterlere hayat verdiği konserde, minikler orkestrada yer alan enstrümanları Keloğlan'la birlikte tek tek tanıyorlar. Değerli Orkestra Şefi ve Sanat Danışmanı Ender Sakpınar'ın yönettiği konseri bugüne kadar da iki bine yakın çocuk izledi.
Etkinlik 2011 yılında "Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Özel Konseri" olarak gerçekleşmişti. Son olarak da 2013 yılının Nisan ayında gerçekleşen etkinliğe, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını da kutlamak için 254 tane minikle konseri izlemeye geldiler. TEGV geçtiğimiz aylarda da, oyunu izlemeye gelen miniklere bu etkinlikten akıllarında kalanları sordu ve minikler orkestra şefini, Keloğlan'ı, enstrümanları, Bicirik'i ve o gün en çok etkilendikleri şeyleri bir bir kağıtlara döktüler. İşte bu miniklerin çizdiği ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Kültür Sarayı'nda sergilenen resimler, sergiyi gezenler tarafından büyük ilgi görüyor.
Oyunda Keloğlan karakterini canlandıran Gökhan Erol, yer aldığı projeyle ilgili her zaman heyecan duyduğunu belirterek şunları söyledi: "Ben kişisel olarak da müzikle yakından ilgileniyorum ve çocukların gelişiminde müziğin ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Biz bu projeyle çocukların senfoniyi, orkestrayı, müziği tanımalarını ve sevmelerini amaçladık. Oyun sonrasında aldığımız tepkiler de gösterdi ki, Keloğlan bir araç oldu ve minik kardeşlerimiz hem eğlendi hem de öğrendiler. Başta bu projeyle bizi tanıştıran Ender Sakpınar olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim."

Müzikli eğitim konseri, Senfoni Orkestrası'nda Keloğlan'ın başından geçenleri anlatıyor. Hikayeye göre Keloğlan padişahın kızı Cankız'a aşık olur. Padişah, kızını iyi bir enstrüman çalabilen birine vereceği ile ilgili bir ferman yayınlar. Bu haberi duyan Keloğlan da Cankız'la evlenebilmek için bir an önce enstrüman çalmayı öğrenmek zorundadır. Gündüz Amca yardımıyla orkestranın enstümanlarını tanımaya ve kendisine en uygun olanı bulmaya çalışır. Keoğlan bu sırada çocuklara orkestrada yer alan enstrümanları tek tek tanıtmaktadır. Kendisine en uygun enstrüman olarak "trampeti" seçen Keloğlan, Gündüz Amca yardımıyla enstrümanı iyi bir şekilde çalmayı öğrenir ve sonunda Cankız'a kavuşur.

Yapılan sergi sonrasında yanına gittiğimiz ve etkinlikle ilgili fikirlerini sorduğumuz Sayın Ender Sakpınar da şunları paylaştı: "Eskişehir'de böyle güzel bir etkinliği gerçekleştirmekten çok mutluyum. Oyunu izleyen çocuklar Senfoni Orkestra'sını ve enstrümanları daha yakından tanıdılar; etkinliğin öğretici ve eğlenceli sunumuyla, belki de geleceğimizin müzisyenlerinin kalplerine ilk dokunuşlar yapıldı. Konser bitiminde yanıma gelerek çalmak istediği enstrümanları söylediklerinde o an amacımıza ulaştığımızı bir kez daha hissettim. Etkinliğin geri dönüşünü görmek için miniklerden o günü çizmelerini istedik. Aradan uzun zaman geçmesine rağmen her ayrıntıyı bir bir hatırlıyorlardı. Tüm senfoni sanatçılarına, Aktiffelsefe üyelerine ve senfonide görevli kişilere teşekkür ediyorum. Çocuklar için yapılan bu etkinliğin devamının geleceğini de müjdeleyebilirim."


Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Eskişehir, 23 Nisan, Kültür Sanat, Güncel

Kaynak: Bültenler

20.01.2020 10:18:04