Miraç Kandili'nde Kudüs

İslam dünyası için en kutsal gecelerden birisi olan Miraç Kandili'ni Mescid-i Aksa'da geçirmek isteyenler Kudüs turlarına büyük ilgi gösteriyor.

Miraç Kandili'nde Kudüs
26.06.2011 14:43 | Son Güncelleme: 26.06.2011 14:43

İslam dünyası için en kutsal gecelerden birisi olan Miraç Kandili'ni Mescid-i Aksa'da geçirmek isteyenler Kudüs turlarına büyük ilgi gösteriyor.

Miraç Kandili için Kudüs'e tur düzenleyen Eman Turizm Seyahat Acentası'nın dış geziler sorumlusu Mustafa Saraç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kültür turizmi kapsamında uzun yıllardır Kudüs'e geziler düzenlediklerini ve özellikle kandil dönemlerinde gezilere ilginin oldukça arttığını söyledi.

Tura katılacaklar için hazırlanan paket programlara vize, uçak biletleri, konaklama, yemek ve bazı önemli merkezlere düzenlenecek gezilerin dahil edildiğini ifade eden Saraç, yolcuların direk uçuş ile Telaviv üzerinden Kudüs'e ulaşabildiklerini kaydetti.

Kudüs'e tur düzenleyen bazı firmaların da karayolu ulaşımı ile Suriye üzerinden yol alarak, Ürdün ve Kudüs'ü kapsayan yaklaşık 10 günlük programlar yaptığına işaret eden Saraç, şöyle devam etti:

"Son yıllarda Miraç Kandili'ni Kudüs'te geçirmek isteyen vatandaşların sayısında ciddi artış var. Dinimizin büyük değer verdiği bu yüce geceyi Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in Mirac'a yükseldiği Mescid'i Aksa'da geçirmek isteyenler için hazırladığımız gezi programı 3 gece 4 günlük bir programı kapsıyor. Tura katılmak isteyenlerin 800 ila 1000 avro arasında ücret ödemesi gerekiyor. Tura katılabilmek için gerekli olan vizeye büyük kolaylıklar sağlanıyor.

Tura katılanları sadece kandil gecesinde Mescid-i Aksa ziyareti ile sınırlamıyoruz. Gezi kapsamında bölgedeki tarihi ve dini özelliği bulunan çok sayıda yeri gezme fırsatı sunuyoruz. Yahudiler için kutsal kabul edilen Ağlama Duvarı ve Hristiyanlar için büyük önem taşıyan Hz. İsa'nın doğduğu yerin üzerine yapıldığına inanılan kilise bunlardan bazıları. "

Tur kapsamında özellikle bekleme ve kontrol noktalarında Türk olmanın avantajının yaşandığını anlatan Saraç, "Filistinlilerin yaşadığı bölgede Türkler'e karşı büyük bir sempati var. Gelen grubun Türk olduğunu duyan yetkililer, bize daha anlayışlı ve güleryüzlü davranıyor. Oraya gittiğinizde ülkemizde olan bitenlerin oradaki halk tarafından yakından takip edildiğini anlıyorsunuz. Futbolcularımızdan dizilerimize, şarkıcılarımızdan siyasilerimize kadar geniş bir kitleyi tanıyorlar. Bu da bize gurur veriyor ve işlerimizi kolaylaştırıyor" diye konuştu.

-TÜRKİYE'DEN 500 KİŞİ GİDİYOR-

Önemli dini gün ve gecelerde düzenlenen turlarla bu kutsal yere gelenlerin sadece Türk gruplar olmadığını vurgulayan Saraç, Endonezya, Pakistan ve Faslı grupların da kandil programlarına büyük ilgi gösterdiğini söyledi.

Türkiye'deki çeşitli turizm firmaları aracılığıyla bu yıl Miraç Kandili'ni Kudüs'te geçireceklerin sayısının 500'e ulaştığını belirten Saraç, dünyanın farklı bölgelerinden de binlerce kişinin yalnızca kandil gecesi Kudüs'e gelmesinin nedenini şöyle anlattı:

"Burada dünyanın her yerinden gelen farklı din ve inanışlarda insanlar görmek mümkün. Ancak hepsinin ortak noktası buraların, insanın içindeki farklı duyguları ortaya çıkaran bir yer olduğu düşüncesi. Buraların havasının insanın içine ayrı bir huzur verdiğini söylüyorlar. İnsan inandığı dinin merkezinde zaman geçirdiğinde bunun ne demek olduğunu daha iyi anlıyor. Çünkü Kudüs'te insana huzur veren bir hava var. "

Bu arada Diyanet İşleri Başkanlığı'nın resmi internet sitesinde Miraç gecesi, "Allah'ın Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed'i Mekke'deki Mescid-i Haram'dan, Kudüs'teki Mescid-i Aksa'ya götürdüğü ve oradan da göklere yükselttiği gece" olarak tanımlanırken, bu kutsal gecenin Recep ayının 27. gecesinde gerçekleştiği bilgisi veriliyor.

- MERSİN

Kaynak: AA

Etiketler: Yerel, Haber
Haberler››Yerel››Miraç Kandili'nde Kudüs - Haberler