Mısır ve Suriye'deki Katliamlara Tepki Gösterileri

Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliam ve Suriye'deki kimyasal silah saldırısı, Ümraniye Meydanı'nda protesto edildi

30.08.2013 00:18 | Son Güncelleme: 30.08.2013 00:18Mısır ve Suriye'deki Katliamlara Tepki Gösterileri
Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliam ve 'deki kimyasal silah saldırısı, Meydanı'nda protesto edildi.

Meydanda toplanan "Ümraniye Platformu" üyesi bir grup, sık sık tekbir getirerek, "Firavun Sisi hesap verecek", "Kahrol Sisi, seninleyiz Mursi" ve "Üzülme, gevşeme Allah bizimle" şeklinde slogan attı.

Ellerinde Mısır, Suriye ve Filistin bayrakları ile üzerinde Rabia işareti olan döviz ve flamalar bulunan gruptakiler, "Haritada kan var, BM neredesin?", "Sen susarsan silahlar susmaz", "Silah sesine karşı vicdanların sesiyiz", "Yeter artık Firavun" ve "Her zalim için ayrı bir ayet inmez" yazılı pankartlar ve Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin fotoğraflarını taşıdı.

Alana kurulan platforma, "Katile katil demek için buradayım" ve "Mısır katliamında sesimiz silahımızdır" yazıları asıldı.

Eylemde konuşan gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak, Müslümanların Allah'tan başka hiç kimseden ve hiçbir şeyden korkmaması gerektiğini belirtti.

Mısır ve Suriye'deki katliama karşı duramayan Ortadoğu ülkelerinin başındaki iktidarların batının işbirlikçileri olduğunu savunan Dilipak, şunları söyledi:

"Kendinizi yalnız ve çaresiz hissetmeyin. Onların Amerikası, mason locaları, Yahudi lobileri var, atom bombaları var. Sizin 'ol' deyince olduran, 'öl' deyince öldüren Kadir-i mutlak olan bir Allah'ınız var. Kim daha güçlü, sizden daha güçlü kim olabilir?"

Dilipak, konuşmasının sonunda meydandakileri Rabia işaretiyle selamladı.

Gazeteci-yazar Mustafa Özcan da Ortadoğu coğrafyasının yeniden düzenlemeyle karşı karşıya olduğunu anlatarak, "İnşallah mazlumlar, yeni dünya düzeninin mimarları olurlar" dedi.

Özcan, gözyaşlarının direnişte kendilerine basamak olacağını ifade ederek, "Ağlamak günümüzde ayıplanır hale gelmiştir. Halbuki öyle değildir. Şunu söylemeliyiz, ağlıyorsak yaşıyoruz. Bu hissettiğimizin ifadesidir. Eğer hissen ölmüşsek gerçekten de ölmüşüzdür. Katile katil, katliamcıya katliamcı ve darbeciye darbeci diyebilmeliyiz" diye konuştu.

Destek için eyleme katılan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can ise yaptığı açıklamada, "Akan kan insan kanıdır. Zulüm gören, mazlum olan insandır, çocuklardır. Dünya tarihinin az rastladığı bir zulme muhatap oluyorlar. Bir şey yapamamanın ıstırabıyla, insanlar çatlama noktasına gelmiş. İnsanların yüreklerinde biriken gayzı seslendirmeleri ve duaları da Allah'a yöneltmeleri hem onları rahatlatacak, hem de Adeviyye Meydanı'nda, Kahire'de, Suriye'de zulme muhatap kardeşlerimizin kendilerini yalnız hissetmemelerini sağlayacaktır" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından yapılan toplu duayla eylem sona erdi. - İstanbul

Abdurrahman Dilipak, Ümraniye, Suriye, Politika, Güncel

Kaynak: AA

26.01.2020 21:00:01