Mısır ve Suriye'deki Katliamlara Tepki Gösterileri

Gebze Mısır ve Suriye Dayanışma Platformu üyesi bir grup, Mısır'daki darbe karşıtlarına yönelik katliam ve Suriye'deki kimyasal saldırıya tepki gösterdi Gazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak: "Eğer sizler, bizler gaflete düşersek Suriye ve Mısır’da yaşananlar yarın bizim ülkemizde de yaşanacak" Eski milletvekili Şevki Yılmaz: "Mısır’a ve Suriye’ye yeni halkalar katmayalım, yeni kurbanlar vermeyelim"

07.09.2013 00:55 | Son Güncelleme: 07.09.2013 00:55Mısır ve Suriye'deki Katliamlara Tepki Gösterileri
Mısır ve Dayanışma Platformu üyesi bir grup, Mısır'daki darbe karşıtlarına yönelik katliam ve Suriye'deki kimyasal saldırıya tepki gösterdi.

Gebze Kent Meydanı'nda toplanan grup, "Gebze'den Mısır'a direnişe bir selam", "İslami hareket engellenemez", "Üzülme, gevşeme Allah bizimle" sloganları attı.

Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardında konuşma yapan Gazeteci-Yazar Abdurrahman Dilipak, Suriye'de yaşanan olaylarda 110 bin insanın öldüğünü belirterek "Eğer sizler, bizler gaflete düşersek Suriye ve Mısır'da yaşananlar yarın bizim ülkemizde de yaşanacak" dedi.

Suriye'de sadece Esed'e karşı değil Rusya, İran, Lübnan, Suudilerin örgütlerine karşı da bir mücadele verildiğini ifade eden Dilipak, göz önünde kirli oyunlar oynandığını dile getirdi.

"Bunun için bir yerden başlamak gerek" diyen Dilipak, şunları kaydetti:

"Şimdi hemen bir adım buradan atalım, herkes cebindeki Amerikan sigarasını çıkarsın buraya atsın. Artık bu şeytan otunu içmeyin, bu sigara ile kafanıza Amerikan mermisi sıkmış oluyorsunuz. Şimdi sigaralarınızı atın, bundan kurtulun. Geleceğinize sahip çıkın. Kavgaları kırgınlıkları bir kenara bırakın, birbirinize zulüm etmeyin. Okuyun ve okutun. Yeni bir medeniyet için en az 3 diploma istiyoruz. Kendi medeniyetimiz için vakıflarımızı dolduracağız."

"Mısır'a ve Suriye'ye yeni halkalar katmayalım"

Dilipak'ın ardından söz alan eski milletvekili Şevki Yılmaz da bu zulümlerin ilk olmadığını son da olmayacağını belirterek akıllanmazsa daha artacağını  ve her sene başka bir ülke için bir araya gelinebileceğini söyledi.

Bu zulümlere karşı sadece mitinglerle yetinilemeyeceğini vurgulayan Yılmaz, "Bosna Hersek, Kosova, Azerbeycan için toplandık ama ümmet olsa bu hale gelir miydik? Ümmetin anası olmayınca aç kurtlar üşüştüler" ifadelerini kullandı.

Ümmeti sadece kurşunla vurmadıklarını dile getiren Yılmaz, "Bizi aynı zamanda Taksim Gezi Parkı'nda olduğu gibi öz kalbimizden vuruyorlar. Darbelerle vurdular bizi içeriden. Ama asıl darbe, Kur'an-ı Kerim'i hayat kitabı yapmaktan çıkarıp kabir kitabı yapmakla yaptılar. Mısır'a ve Suriye'ye yeni halkalar katmayalım, yeni kurbanlar vermeyelim. Gençlik perişan olmuş uyuşturucunun pençesinde kıvranıyor, maneviyatımıza, gençliğimize sahip çıkalım" diye konuştu.

Konuşmaların ardından yatsı namazı kılan grup, dağıldı. - Kocaeli

Abdurrahman Dilipak, Suriye, Gebze, Politika, Güncel

Kaynak: AA

29.01.2020 21:02:31