Mısır Zararlısı Üreticinin Kabusu Oldu

Çukurova'da Kuraklık Tehlikesine Rağmen Rekor Hasat Beklenen Mısırda Ortaya Çıkan Yaprak Zararlısı Üreticinin Korkulu Rüyası Oldu.

Mısır Zararlısı Üreticinin Kabusu Oldu
04.07.2007 10:09 | Son Güncelleme: 04.07.2007 10:09

Çukurova'da kuraklık tehlikesine rağmen rekor hasat beklenen mısırda ortaya çıkan yaprak zararlısı üreticinin korkulu rüyası oldu.

Tarladaki ürünün yapraklarını, tabandan başlayıp, koçanına kadar yiyip bitiren zararlıya karşı çaresiz kalan üreticiler, yetkililerden yardım istedi.

Adana'nın Karataş ilçesine bağlı Kadıköy ve Yeniköy'de ortaya çıkan ve yüzlerce dönüm ekili birinci ürün mısır tarlasında zarara yolaçan zararlıya karşı üreticiler çaresiz kaldı.

Yüreğir Ziraat Odası (YZO) Başkanı Durmuş Halis, bir ihbar telefonu üzerine geldikleri tarlada gördükleri manzara karşısında şaşkınlıklarını gizleyemediğini belirtirken, "Bu tablo yürekler acısı. İnşallah yaygınlaşmaz. Konuyu ilgililere ilettim. Olağanüstü durum var. İnşallah tedbirini alacak ve zararlının ileriye dönük tahribatının önüne geçecekler" dedi.

Yeniköy'deki Zeynel Sarı'ya ait 60 dönüm 1. ürün mısır tarlasında bekçilik yapan Mehmet Gökçe, "40 gündür buradayım. 6 gün önce ürüne son suyu verildi. Ardından da bu kurtlar ortaya çıktı. İlk 3 günde zararı yoldan geçen hayvanların verdiğini düşünerek önemsemedim. Ama 6. gün sonunda zararlının bir kurt sürüsü olduğunu anlayınca tarla sahibine haber verdim. Bu kurtlar çok hızlı çoğalıyor ve ilerliyor" dedi.

Yüreğir Ziraat Odası Meclis Başkanı Vedat Öztekin de, "Ben 73 yaşındayım. Doğduğum günden beri çiftçiyim. Pamukta gördüm, ama mısırda bugüne kadar böyle bir zararlı görmedim. Tam bir felaket. Allah milleti bu felaketin devamından korusun. Devam ederse, zirai ilaçlama uçağı da yasak, üretici ne yapacak, inşallah sonu iyi olur. Allah'a dua ediyorum ilerlemesin" diye konuştu.

Öztekin, devlet yetkililerinin de süratle köylere gelerek gereken incelemeyi yapmasını ve zararlının adını ve ilacını tespit ederek köylüyü bilgilendirmesini istedi.

Yeniköy çiftçilerinden Musa Kirik de, birinci üründe ortaya çıkan ve hızla yayılan zararlının önüne geçilememesi halinde, daha küçük ve yaprakları taze olan 2. ürün mısırdaki zararının çok daha büyük olacağını, tedbirin acilen alınması gerektiğini söyledi.

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şube Başkanı Ayhan Barut ise mısırda ortaya çıkan zararlıyla ilgili yaptıkları incelemede, "Mothimma" adı verilen yeşil yaprak kurdu çeşidi olduğunu belirlediklerini, buna karşı da pamukta kullanılan Prodenya türü, sentetik Pyrethroid ilacın yer aletleriyle atılabileceğini bildirdi.

(DF-AB-MEF-Y)

Kaynak: İHA

Etiketler: , Haber
Haberler››Güncel››Mısır Zararlısı Üreticinin Kabusu Oldu - Haberler