Haber, Son Dakika, Haberler

Mudanya Mütarekesi'nin 89. Yıl Dönümü

Mudanya Mütarekesi'nin 89.yıl dönümü, Bursa'nın Mudanya ilçesinde törenle kutlandı.

11.10.2011 14:40 | Son Güncelleme: 11.10.2011 14:40
Mudanya Mütarekesi'nin 89. Yıl Dönümü
Mudanya Mütarekesi'nin 89. yıl dönümü, Bursa'nın Mudanya ilçesinde törenle kutlandı.

İskele Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması ve İstiklal Karşı'nın okunmasının ardından Mütareke Alanı'nda yapılması planlanan tören, havanın yağışlı olması nedeniyle Uğur Mumcu Kültür Merkezi'nde devam etti.

Mudanya Kaymakamı Adem Öztürk, törende, Türk milletinin, Ulu Önder Atatürk'ün önderliğinde verdiği Milli Mücadele zaferini taçlandıran Mudanya Mütarekesi'ne ev sahipliği yaparak, dünya tarihine Mudanya ismini yazdırmaktan büyük onur ve gurur duyduklarını belirtti.

Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"1321 yılında Osmanlı topraklarına katılan Mudanya, geçmişte olduğu gibi Milli Mücadele yıllarında da Cumhuriyet tarihimize damga vurmuştur. Doğu Trakya ve boğazlarımızın bugünkü Misak-ı Milli sınırlarımıza dahil edilmesini sağlayan en önemli anlaşmalardan birisi burada, Mudanya'da imzalanmış ve tarihe Mudanya Mütarekesi olarak geçmiştir. Bu duygu ve düşüncelerle bu cennet vatanda bağımsız ve özgür yaşamamızı sağlayan başta Büyük Önder Atatürk'ü, İsmet İnönü'yü, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, şükranla anıyor, saygılar sunuyorum."

Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk ise Mudanya Mütarekesi'nin 89. yıl dönümünü bir hafta boyunca etkinliklerle kutladıklarını dile getirerek, "Bu yıl ulusal olarak kutladığımız etkinliklerimizi önümüzdeki yıl bir aksilik olmazsa uluslararası olarak kutlayıp Mudanya'nın ismini tüm dünyaya duyurmak amacındayız. Mütareke'nin imzalanmasında başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, onun yakın silah arkadaşı büyük asker, büyük insan ve büyük siyasetçi İsmet İnönü ile silah arkadaşlarını rahmetle anıyoruz" dedi.

Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu'nun, Mudanya Mütarekesi konusunda yaptığı sunumun ardından salondaki tören, ilköğretim ve lise öğrencilerin okuduğu şiirler ve üniversite öğrencilerinin halk oyunu gösterileriyle sona erdi.

Törene Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Karslıoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihad Matkap, CHP Bursa milletvekilleri Turhan Tayan, Aykan Erdemir, Kemal Ekinci, İl Başkanı Gürhan Akdoğan, İl Jandarma Komutanı Albay Mehmet Kadan, Mudanya Garnizon Komutanı Binbaşı Oğuz Savaş ile Kaymakam Öztürk, Belediye Başkanı Aktürk ve Prof. Dr. Oğuzoğlu ile çok sayıda davetli katıldı.

Daha sonra Mütareke Alanı'ndaki İsmet İnönü Anıtı'na çelenk sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Vali Yardımcısı Karslıoğlu ilçeden ayrılırken heyet üyeleri Mütareke Müze Evi'ni gezdi.

Müzeyi gezenler arasında bulunan Hasan Hayri İnönü, dedesi İsmet İnönü ile İtilaf Devletleri komutanlarının anlaşmayı imzaladığı masa önündeki bal mumundan heykellerin arasında duygulanması sonucu, "Daha önce de geldiğimiz bu binada bu kadar etkilenmemiştim. Bugün burada olmamın hissi çok farklı, çok mutlu oldum ve duygulandım" dedi.

Törenin ardından Mudanya CHP İlçe Başkanı Erhan Özekin, yönetim kurulu üyeleri, partililer ve bazı vatandaşlar, İsmet İnönü Anıtı'na çelenk sunarak, saygı duruşunda bulundular.

- BURSA

Kaynak: AA

Etiketler: Yerel
Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş!
Twitter'da Paylaş!
Whatsapp'da Paylaş!
Haberler ›› Yerel ››Mudanya Mütarekesi'nin 89. Yıl Dönümü - Haberler