Müdürlük Kontrol Teknesine Kavuştu

Kütahya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Halil Yorulmaz, baraj ve göllerdeki su ürünlerinin daha iyi denetlenebilmesi için tekne satın aldıklarını söyledi.

01.01.2014 14:19Müdürlük Kontrol Teknesine Kavuştu
Kütahya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Halil Yorulmaz, baraj ve göllerdeki su ürünlerinin daha iyi denetlenebilmesi için tekne satın aldıklarını söyledi.

Yorulmaz, yaptığı açıklamada, "İlimiz içsu kaynakları açısından zengin bir konuma sahiptir. İlimiz sınırları içerisinde Çavdarhisar, Porsuk, Enne, Beşkarış ve Kayaboğazı baraj göllerinde toplam su alanı 37 Km2 dir. Sürdürülebilir balıkçılık ve kaynakların etkili kullanımı için ; iç sularda, baraj göl ve göletlerinde, perakende satış yerlerinde 2013 yılı içerisinde toplam 196 adet denetim yapılmıştır. Kütahya da iç sularda av yasakları 15 Mart- 15 Haziran tarihleri arasında olup, bu tarihler arasında daha etkin su ürünleri denetimleri yapılmaktadır. İlimiz iç su kaynaklarında daha etkin ve güvenli denetim yapılabilmesi için, İl Müdürlüğümüz Döner Sermaye Saymanlığı tarafından su ürünleri kontrol teknesi alımı yapılmıştır. Yeni su ürünleri kontrol teknemiz daha önce kullanılan 1988 yılında alınan kontrol teknesinden daha güvenli olup, yeni su ürünleri kontrol teknesi; 4 metre 60 santimetre uzunluğunda ve 25 HP motor gücündedir. Müdürlüğümüze alımı yapılan su ürünleri kontrol teknesiyle, ilimizin zengin içsu kaynaklarında bulunan su ürünleri kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı ve 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu'na göre yapılacak içsu denetimlerinin etkinliğinin daha çok artacaktır" ifadelerini kullandı. - KÜTAHYA

Halil Yorulmaz, Çavdarhisar, Kütahya, Porsuk, Yerel

Kaynak: İHA

19.10.2019 03:31:24