MUĞLA Datça'da 'plajların kiralanması' konuşuldu

Datça'da 'plajların kiralanması' konuşulduMUĞLA'nın Datça ilçesinde, vatandaşların taleplerini dinlemek ve sorunlara çözüm yolları aramak amacıyla hakla buluşma toplantısı düzenlendi.

20.06.2019 20:26
Datça'da 'plajların kiralanması' konuşuldu
MUĞLA'nın Datça ilçesinde, vatandaşların taleplerini dinlemek ve sorunlara çözüm yolları aramak amacıyla hakla buluşma toplantısı düzenlendi. Toplantıda, ilçe merkezindeki bazı plajların Muğla Çevre Vakfı (MUÇEV) aracılığıyla işletmelere kiralanması gündeme geldi.
Datça Kaymakamı Mesut Çoban tarafından Kumluk Plajı'ndaki bir çay bahçesinde yapılan toplantıya, CHP'li Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, daire müdürleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, esnaf ve tüccarlar ile vatandaşlar katıldı. Toplantıda, özellikle ilçe merkezindeki bazı plajların Muğla Çevre Vakfı (MUÇEV) aracılığıyla işletmelere kiralanması konusu damgasını vurdu. Datça Kaymakamı Mesut Çoban toplantının açılışında kısa bir konuşma yaparak, öncelikle istek, şikayet ve taleplerin dinlemesi amacıyla vatandaşlara söz hakkı verdi.
Ev hanımı 58 yaşındaki Gülkadın Kocadurmuş konuşmasında plajların halka ait olduğunu belirterek, "Arkadaşlar, biz kendi doğup büyüdüğümüz yerde, kamu alanlarında ücretsiz denize giremeyecek miyiz? diye sordu.
SAHİLİ KİRALAMAK, DÜKKAN KİRALAMAYA BENZEMEZ
Datça Kaymakamı Mesut Çoban, kıyıların kiralanması ile ilgili şikayetler üzerine yaptığı konuşmada, MUÇEV yetkilileriyle konuyu görüştüğünü söyledi. Çoban, "Şunu söylemeliyim ki, kıyıları ya önünde işletmesi olan esnaf kiralayacak ya da hiç kimse kiralamayacak. MUÇEV, bir başkasına kiraya vermeyecek. Bu sahili kiralamak, dükkan kiralamaya benzemez. Esnafa söylüyorum, kimsenin girişine çıkışına, güneşlenmesine, oturmasına karışamazsınız. Ancak varsa şezlongunuz, varsa şemsiyeniz, verdiyseniz çayın parasına karışabilirsiniz" dedi.
HAKSIZ İŞGALE, YAPTIRIM UYGULANACAK
Datça'da, MUÇEV ile belli bir sözleşemeye dayalı olarak yapılan kiralamaların dışında işgal altında olan yerlerin de bulunduğunu hatırlatan Çoban, "Bunları teker teker tespit ediyoruz. Ecri misillini uygulayacağız. Varsa cezası, cezasını yazacağız. Çünkü bu sorunlarla ben muhatap oluyorsam, kimse kusura bakmasın, gereğini yapacağız. Hakkı olmayan yeri işgal edene, gerekli yaptırımı uygulayacağız. MUÇEV ile ilgili sözleşemeye dayalı kiralamanın haklı ya da haksız olduğunu burada tartışmıyoruz. Bu sözleşme iptal edilene kadar geçerlidir. Ancak şunu bir kez daha söylüyorum ve garantisini veriyorum. Esnaf kiralarsa kiralayacak, kiralayacaksa kiralayacak" diye konuştu.
MUĞLA Datça'da 'plajların kiralanması' konuşuldu

Muğla, Datça, Güncel

Kaynak: DHA

19.10.2019 08:32:51