Muhabbet & Bakanlar

Almanya'daki Ünlü R&besk Sanatçısı Muhabbet, Yabancı Düşmanlığı ve Irkçılığı Eleştirdiği Son Protest Şarkısının Cd'sini Alman ve Fransız Dışişleri Bakanlarıyla Birlikte Doldurdu. Bakanlar Steinmeier ve Kouchner, "Deutschland" (Almanya) Adlı Şarkının Nakarat Kısmını Söyledi.

13.11.2007 01:43 | Son Güncelleme: 13.11.2007 01:43Muhabbet & Bakanlar
Almanya’daki ünlü R&Besk sanatçısı Muhabbet, yabancı düşmanlığı ve ırkçılığı eleştirdiği son protest şarkısının CD’sini Alman ve Fransız dışişleri bakanlarıyla birlikte doldurdu. Bakanlar Steinmeier ve Kouchner, "Deutschland" (Almanya) adlı şarkının nakarat kısmını söyledi.

ALMAN Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier ile Fransız Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Köln doğumlu ünlü Türk sanatçı Muhabbet’le birlikte stüdyoya girip şarkı seslendirdi. Bakan Steinmeier, stüdyoya girmeden önce "Umarım şarkı kaliteniz bizim sesimizle bozulmaz" diyerek espri yaparken, Kouchner, "İlk kez bir stüdyoya girip şarkı söylüyorum. Frank’a buraya gelme fikrinden dolayı teşekkür ederim" dedi. R&Besk sanatçısı Muhabbet ise "Artık Almanya’nın bir göçmen ülkesi olduğunu herkes kabul ediyor. Bizim jenerasyon da bu göçün meyvelerdir" dedi.

Steinemeier, göçmenlerin Almanya’ya zenginlik kattıklarını belirtirken, "Tabii ki, buraya ilk etapta şarkı söylemeye ve şarkı söylemeyi öğrenmeye gelmedik. Amacımız, çok başarılı Türk-Alman proje ve çalışmalarının olduğunu göstermek. Her iki toplumun da ortaklaşa ürettikleri projelerle karşılıklı olarak faydalanacağı çok konu var" dedi. Bakan Steinmeier, daha sonra Muhabbet’e dönerek, "Müziğinizi, çalışmalarınızı ve gazetelere verdiğiniz röportajları büyük ilgiyle takip ediyorum. Siz, yakaladığınız ünü, sosyal sorumluluğunuzu unutmadan kullanıyorsunuz. Sizi bu yolda her zaman desteklemeye devam edeceğiz" dedi.

Almanca sözlü ve arabesk vokal melodili şarkılarıyla yepyeni bir tarz yaratan ve klipleri MTV ve Viva’da yayınlanan Muhabbet ise, her iki bakana "Bilmemek değil öğrenmemek ayıptır" Türk atasözüyle hitap etti. Muhabbet, "Buraya gelip bizi ziyaret etmenizden dolayı büyük onur ve memnuniyet duyduk" dedi. Muhabbet, medyada Türklerin genelde olumsuz haberlerle yer aldığını bunun da önyargıları artırdığını da vurguladı. Müzik prodüktörü Ünal Yüksel bakanlar için "Tabii öyle aryalar okuyacak durumda değiller. Ama ritm hisleri var. Şarkıya zamanında girip çıktılar" dedi.

R&Besk ile Rai müzik kardeş

Muhabbet, "Bakanların bu kadar rahat olacağını tahmin etmiyordum. Hemen ceket çıkartıp kravat çözdüler. Kouchner’in planda olmadığı halde ikinci tekrarda ’Almanya’ yerine ’Fransa’ demesi güzel bir anlam kattı. Çünkü bizim R&Besk, Fransa’daki Rai müzikle kardeş. İkisi de göçmen müziği" dedi.

İşte bakanların nakaratı

Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier ve Fransa Dışişleri Bakanı Kouchner uyuma örnek olması için Muhabbet’in "Deutschland" şarkısına nakarat bölümüyle katıldılar. Bu bölümün ikinci tekrarında Kouchner, Almanya yerine "Fransa" dedi. Nakarat şöyle:

Almanya neden arkanı dönüyorsun

Almanya hadi açık oyna

Almanya neden arkanı dönüyorsun

Almanya hadi açık oyna.

Muhabbet şarkının devam dizelerinde "Kara saçımı bırak, gözlerimin içine bak" ve "Bizi anlamıyorsun Almanya, ama biz asla pes etmeyeceğiz" derken, şu sözlerle ayrımcılığı eleştiriyor:

"Kendine gel, gözlerini aç. Beni anla, beni gör. Yargın benim gerçeğim değil. Kara kafamı, saçımı unut geç."


Kaynak: DHA

17.02.2020 03:20:33