12 Nisan 2018, 11:55

Muhammed Salah, Liverpool ve Müslüman Dünyasını Mutlu Ediyor

Muhammed Salah, Liverpool ve Müslüman Dünyasını Mutlu Ediyor

Muhammed Salah dünyada en çok konuşulan futbolculardan biri. İngiltere Premier Lig'in köklü takımlarından Liverpool'da geçirdiği ilk sezonunda tüm kulvarlarda 39 gol ve 13 asistlik istatistikleri ile görkemli bir yıl geçiriyor.

Mısırlı yıldız, takımının Şampiyonlar Ligi'nde Manchester City'yi  eleyerek 2007-2008 sezonu sonrası ilk kez yarı finale çıkmasını sağlayan  isimlerin de başında geliyor.
Liverpool'un attığı gollerin yarısında Salah damgası
Yıldız orta saha oyuncusunun attığı ve attırdığı goller, takımını  "Devler Ligi"nde son 4 takım arasına sokarken, futbol dünyasının en büyük  yıldızları Barcelonalı Lionel Messi ve Real Madridli Cristiano Ronaldo ile  birlikte isminin anılmasına da neden oldu.
Liverpool'da geçirdiği ilk yılında ligde 33 maçta attığı 29 gol ile  Tottenhamlı Harry Kane'in önünde gol krallığı listesinde ilk sırada yer alan  Muhammed Salah, bu gollerden sadece birini penaltıdan kaydetti. Salah, 10 gol  pası ile de Liverpool'un ligde attığı 75 golün 39'una doğrudan katkı sağladı.
Port Said faciası sonrası değişen bir hayat
25 yaşındaki Salah futbol dünyasının en acı olaylarından birine sahne  olan Port Said faciası sonrası ülkesi Mısır'dan ayrılmış ve 2012-2013 sezonunda  İsviçre'nin Basel takımıyla kariyerine devam etmek zorunda kalmıştı.
Rotası Avrupa'ya çevrilen Salah sırasıyla Chelsea, Fiorentina ve  Roma'da forma giydi. Bu sezon başında tekrar İngiltere'ye bu kez Liverpool'la  dönen Muhammed Salah kısa zamana sığdırdığı parlak kariyerinin en göz alıcı  günlerini Alman teknik direktör Jurgen Klopp yönetimindeki Liverpool'da yaşıyor.
İngiltere Premier Lig'de ve Mısır Milli Takımı'nda giderek yükselen  üstün performansı Salah'a pek çok ödülün yanı sıra "Yılın Afrikalı Futbolcusu"  unvanını da getirdi.
Liverpool takımının eski yıldızlarından Jamie Carragher'a göre  Muhammed Salah İngiltere'de "Yılın Oyuncusu Ödülü"nü almayı şimdiden hak etmiş  durumda.
"Eğer birkaç gol daha atarsa ben de Müslüman olacağım"
Orta sahanın maestrosu olarak attırdığı goller kadar fileleri de en  çok havalandıran isim olması en çok Liverpool taraftarlarını mutlu ediyor.  Tribünler Mısırlı yıldızlarının klas hareketleri ile coşuyor, kritik golleri ile  heyecan dolu bir sezona şahitlik ediyor.
Salah'ın attığı gollerden sonra secde ederek şükretmesi de tribünlerin  heyecanla beklediği anlardan biri haline geldi. Müslüman futbolcunun secde etmesi  dünyanın en ünlü taraftarlar gruplarından biri olan Liverpool tribünlerinde yeni  bir tezahüratın doğmasına neden oldu.
Salah'ın ismi ile başlayan tezahüratın en dikkat çekici cümleleri,  "Eğer birkaç gol daha atarsa, ben de Müslüman olacağım." ve "Benim olmak  istediğim yer onun oturduğu cami."
"Good enough" (yeterince iyi) şarkısının Muhammed Salah'a uyarlanan  sözleriyle değişen parçanın orjinali İngiliz grup Dodgy'ye ait. 1996 yılında  seslendirilen parça Salah ile tekrar İngiltere'de popüler olmuş durumda.
 Salah, Müslüman dünyasını da çok mutlu ediyor
Büyük çoğunluğu Hristiyan olan tribünlerde Müslüman oyuncu Muhammed  Salah'a duyulan tutku ve sevginin yansıması olan bu tezahürat İngiltere'de farklı  toplumların zaman zaman yaşadığı sıkıntıları da azaltacağı düşünülüyor.
İngiliz yazar Musa Okwonga dünyanın en büyük sorunlarından biri olan  ayrımcılık konusunda İngiltere'de de sorunlar olduğunu şu sözlerle özetliyor:
"Farklı ten ve ırktan olan insanların karşılaştığı en büyük sorun  'kötü göçmen' farz edilmemiz. İş imkanlarını İngilizlerin elinden alan, her şeyi  yasa dışı yapmaya meyilli insanlar gibi bir algı var. Göçmen algısını ancak  popüler kültür içinde öne çıkan ve başarılı olan insanlar üzerinden  silebiliyoruz. Gol attığımızda, güzel yemek yaptığımızda, başarılı bir doktor  olduğumuzda birden 'iyi göçmen' oluyoruz."
Muhammed Salah da 'iyi göçmen' algısını son zamanlarda en çok besleyen  örneklerden biri olarak azınlık toplumunun da simgesi durumunda.
Mısırlı yıldızın başarısı ve gollerinden sonra secdeye yatması  dünyanın dört bir yanındaki Müslümanları da çok mutlu ediyor. Müslümanlar onun  golleriyle, performansıyla, olgun karakteri ve vakur duruşuyla gurur duyuyor.
Muhammed Ali ve Kerim Abdulcabbar'ın izinde
Müslüman sporcular arasında en ilham verici olan elbette büyük efsane, ünlü boksör Muhammed Ali. Olimpiyat şampiyonu, Amerika Birleşik  Devletleri'nde pek çok tabuyu yıkan ama bunun için büyük bedeller ödemiş bir isim  olarak unutulmazlar arasında. 2016 yılında 74 yaşında hayata gözlerini yuman  büyük sporcu sadece ringde değil özel hayatındaki ırkçılığa karşı onurlu  tutumuyla da başta kendisi gibi Müslümanlar olmak üzere dünyanın dört bir yanında  büyük bir sevgiye mazhar olmuştu.
NBA'de Los Angeles Lakers forması ile efsaneleşen ünlü basketbolcu  Kerim Abdülcabbar da yine Müslüman sporcular arasında çok değerli bir isim olarak insanlara örnek olmayı başarmıştı.
Muhammed Salah da son dönemde bu bayrağı özenle ve saygı ile taşıyan çok önemli bir yıldız. Sahada elde ettiği başarılar, zorlu bir hayat macerası  içinde Messi ve Ronaldo ile kıyaslanır hale gelmesi Müslüman dünyasının örnek  karakterlerinden biri olarak anılmasını sağlıyor.
Salah futbolun zorlu arenası Şampiyonlar Ligi'nde Liverpool ile yarı  finalde, Mısır Milli Takımı ile de Rusya'da düzenlenecek Dünya Kupası'nda müthiş  formunu ve performansını sürdürmeye çalışacak.
Her iki büyük mücadelede de sonuç ne olursa olsun 2017-2018 sezonu en  çok Muhammed Salah ve verdiği ilhamla anılacak.
Mısır,Liverpool,Muhammed Salah
Kaynak: Skorer


YORUMLAR