Muhammet Eren Dönmez'in Beyin Ölümü Gerçekleşti

Türkiye'den kalp nakli için Almanya'ya götürülen ancak beyninde hasar oluştuğu öne sürülerek nakil yapılmayan 2 yaşındaki Muhammet Eren Dönmez'in beyin ölümü gerçekleşti.

12.11.2014 18:43 Muhammet Eren Dönmez'in Beyin Ölümü Gerçekleşti
Türkiye'den kalp nakli için Almanya'ya götürülen ancak beyninde hasar oluştuğu öne sürülerek nakil yapılmayan 2 yaşındaki Muhammet Eren Dönmez'in beyin ölümünün gerçekleştiği bildirildi.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'nden yapılan açıklamada, muayene ve tetkikler sonucunda Dönmez'in beyin ölümünün gerçekleştiğinin saptandığı belirtilerek, aileye konu hakkında bilgi verildiği kaydedildi.

Bu arada, Yavuz ve Şennur Dönmez çiftinin, Muhammet Eren'in organlarını bağışladığı öğrenildi.SüreçMuhammet Eren Dönmez, Türkiye'de yardımseverlerden 400 bin avro toplanarak, kalp nakli için Almanya'da Giessen Üniversitesi Çocuk Kliniği'ne yatırılmıştı. Dönmez'e, beyninde hasar oluştuğu öne sürülerek nakil yapılmamıştı. Aile, bu karar nedeniyle hastaneye dava açmıştı.

Davaya bakan Giessen Eyalet Mahkemesi, hastaneyi haklı bularak, Dönmez'in kalp nakli için bekleme listesine alınamayacağına karar vermişti.

Beyin kanaması geçirdiği belirlenen Dönmez, Frankfurt'tan havalanan Sağlık Bakanlığı'nın ambulans uçağıyla 10 Kasım'da Türkiye'ye getirilmiş, ardından İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi altına alınmıştı. - İstanbul

İstanbul Üniversitesi, Muhammet Eren, Almanya, Türkiye, Politika, Güncel

Kaynak: AA