Muhammet Eren Son Yolculuğuna Uğurlandı

Türkiye'den kalp nakli için Almanya'ya götürülen ancak beyninde hasar oluştuğu öne sürülerek nakil yapılmayan ve 12 Kasım'da beyin ölümü gerçekleştikten sonra hayatını kaybeden 2 yaşındaki Muhammet Eren Dönmez, Silivrikapı'daki Ayvalık Mezarlığı'nda defnedildi.

16.11.2014 13:53Muhammet Eren Son Yolculuğuna Uğurlandı
Türkiye'den kalp nakli için Almanya'ya götürülen ancak beyninde hasar oluştuğu öne sürülerek nakil yapılmayan ve 12 Kasım'da beyin ölümü gerçekleştikten sonra hayatını kaybeden 2 yaşındaki Muhammet Eren Dönmez toprağa verildi.

Dönmez için, Bakırköy Kartaltepe Amine Hatun Camisi'nde öğle vakti cenaze töreni düzenlendi.

Baba Yavuz Dönmez ile ayakta durmakta zorluk çeken ve gözyaşlarını tutamayan anne Şennur Dönmez, burada taziyeleri kabul etti.

Ailesi, akrabaları, yakınları ve edebiyat öğretmeni Yavuz Dönmez'in öğrencilerinin de katıldığı törenin ardından Dönmez'in cenazesi, Silivrikapı'daki Ayvalık Mezarlığı'nda defnedildi.

Süreç

Muhammet Eren Dönmez, Türkiye'de yardımseverlerden 400 bin avro toplanarak, kalp nakli için Almanya'da Giessen Üniversitesi Çocuk Kliniği'ne yatırılmıştı. Dönmez'e, beyninde hasar oluştuğu öne sürülerek nakil yapılmamıştı. Aile, bu karar nedeniyle hastaneye dava açmıştı.

Davaya bakan Giessen Eyalet Mahkemesi, hastaneyi haklı bularak, Dönmez'in kalp nakli için bekleme listesine alınamayacağına karar vermişti.

Beyin kanaması geçirdiği belirlenen Dönmez, Frankfurt'tan havalanan Sağlık Bakanlığının ambulans uçağıyla 10 Kasım'da Türkiye'ye getirilmiş, ardından İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi altına alınmıştı.

Muhammet Eren Dönmez'in 12 Kasım'da hastanede yapılan tetkiklerinde beyin ölümünün gerçekleştiği bildirilmişti.

Ailesi, Muhammet Eren'in bütün iç organlarını, gözünü bağışlamış fakat organların enfeksiyonlu olması sebebiyle kullanılamayacağı belirlenmişti. - İstanbul

Muhammet Eren, Silivrikapı, Almanya, Türkiye, Politika, Güncel

Kaynak: AA

22.10.2019 07:37:40