Haber, Son Dakika, Haberler

Mumcu'ya Kadın Desteği

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Partisinin Bir Numaları Önceliğinin "Kadın Meselesi" Olduğunu Vurgularken, Çözümün "Ayrımcılığa Karşı Bir Yasa Getirmek ve Ayrımcılığın Her Türlüsünü Ceza Kanununda Cezalanlandırmayı Anayasa Hükmü Haline Getirmek" Olduğunu Söyledi.

07.03.2007 14:12 | Son Güncelleme: 07.03.2007 14:12
Mumcu'ya Kadın Desteği
Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, partisinin bir numaları önceliğinin "kadın meselesi" olduğunu vurgularken, çözümün "ayrımcılığa karşı bir yasa getirmek ve ayrımcılığın her türlüsünü ceza kanununda cezalanlandırmayı anayasa hükmü haline getirmek" olduğunu söyledi.

Erkan Mumcu, partisinin grup toplantısında Türkiye'nin tüm illerinden gelen kadınlara hitap etti. Konuşmasına, "keşke tüm sıralarda misafir olarak değil gerçekten hemcinslerinizi, çocuklarınızı, milletimizi temsil ederek bulunsaydınız" diye başlayan Mumcu, "Gerçekten çok güzel olurdu ve olacak. Size söz veriyorum olacak" dedi. Partisinin bir numaralı önceliğinin "kadın hakları meselesi" olduğunu dile getiren Mumcu, "Bu sorun bir cinsiyet sorunu değil, bir insanlık sorunudur. Cinsiyet ayrımcılığı temelinde çıkan bu sorun, insanoğlunun hakkı değil gücü tercih eden sapkınlığından kaynaklanmaktadır" diye konuştu. Mumcu, kadın hakları deyince, herşeyden önce kadına doğuştan sahip olduğu, insan olmaktan kaynaklananan bütün haklarının ve tüm saygınlığının iade edilmesinin anlaşılması gerektiğini vurguladı.

LAF KALABALIĞIYLA KADIN SİYASETİ YAPILMAZ

Türkiye'de kadınların mağdur olduğunu, çünkü Türkiye'de siyasetin kadınlar karşısında sorumlu ve ahlaklı bir duruşa sahip olmadığını kaydeden Mumcu, şöyle dedi:

"Kadına karşı şiddeti tavizsiz bir şekilde cezalandıracak bir hukuku ortaya koymaktır. Bundan önemlisi siyasetin ayrımcılığa karşı açık ve yürekli bir mücadele vermesidir. Hem iktidar olacaksınız, hem sadece muhalefetmiş gibi geçmişi kötüleyeceksiniz. Hem hükümet olacaksınız, sadece şikayet edeceksiniz, yok öyle yağma. İktidar olmak çözümden de sorumlu olmak demektir. Kuru laf kalablığıyla kadın siyaseti de yapılmaz, iktidar da olunmaz. İktidar olmak için oy almak gerekir evet ama iktidar aletiyle ne yapacğını bilmek de gerekir."

HER TÜR AYRIMCILIK SUÇ SAYILMALI

Mumcu, çözümün "ayrımcılığa karşı bir yasa getirmek ve ayrımcılığın her türlüsünü ceza kanununda cezalanlandırmayı anayasa hükmü haline getirmek" olduğunu ifade ederken, "Bunu yaptığınız andan itibaren bu zihniyette bir devrime yol açarsınız. Bu geri kalmış kültürü, bu cahiliye davranışı yerle bir etmenin yolu hukuktur, siyasettir. İşte size çözüm. Her türlü ayrımcılık suç sayılacaktır" diye konuştu.

HÜKÜMETE ÇAĞRI

Konuşmasında hükümete çağrıda bulunan Mumcu, "Türkiye Kürt sorununu tartışıyor, Alevi sorunu tartışıyor, kültürel çeşitlilik sorununu tartışıyor, Türkiye, engellilere karşı, kadına karşı yapılan ayrımcılıktan bizar, gelin bunu siz yapın. Bunu çözmenin onuru da bu hükümete ait olsun. Ama göreceksiniz bunun sadece edebiyatını yapacaklar" diye konuştu.

SARIKAMIŞ'IN KÖYÜNDE DE OLSA ANLATACAĞIM

Mumcu, geçen hafta İstanbul'da rögar kapağı açık kanalizasyon çukuruna düşerek ölen çocuğun ardından Türkiye'nin ayağa kalkmasını beklerken,. Sadece bir İSKİ müdürünün görevden alındığını anımsatırken, bu vurdumduymaz tavrın kendisini kahrettiğini söyledi. bu çocuğun ölümüne sebep olan şirketin yine belediyeden ihale aldığını anlatan Mumcu, şöyle konuştu:

"Eğer varsa 'ben bu hükümetin yolsuzluk yaptığına inanmıyorum' diyen, Sarıkamış'ın bir köyünde de olsa vallahi gidip anlatacağım. Herkes biliyor. Ama herkes bir şekilde kanıksamış. Bu kanıksamada evladını kanalizasyonda kaybeden anaların vicdanı var. Nasıl kanıksıyorsunuz bunu."

TÜRK KADININA NAMUS SÖZÜ

Erkan Mumcu, Türkiye'nin tüm kadınlarına namus sözü vererek şöyle dedi:

"Türkiye'de her kadın doğuştan itibaren beş kademeli bir sosyal güvencenin sahibi olacaklar. Bunun sadece bir tanesini söylüyorum. Her kadın emeklilik hakkına sahip olacak. Şimdi 'bu nasıl olacak' diyecekler. Erkeklerinki nasıl oluyorsa kadınlarınki de öyle olacak. Bu kadar basit. Türkiye beş yılda 184 milyar dolar faiz ödedi. Bu para Petra'nın, Clara'nın emeklilik fonlarına gidiyor. Türkiye beş yılda 184 milyar dolarını Petra'ya, Clara'ya veriyorda, Ayşe'ye, Fatma'ya, Zeynep'e niye vermesin?"

EŞİT HAKLAR, ADİL TEMSİL DÜZENİ

Mumcu, önümüzdeki seçimde kadın adaylardan herhangi bir ücret talep etmelerini ve mümkün olduğu kadar kendilerine gelen kadın siyasetçi talebiyle de bağlantılı olarak listelerde belli noktaları mutlaka kadınlara ayıracaklarını bildirdi. Hükümete bir kez daha seslenen Mumcu, şöyle konuştu:

"Gelin Türkiye'de eşit haklar, adil temsil düzeni kuralım. Bu seçim için bir şey istiyor değilim. Şimdi bunu baraj kaygısıyla söylüyor diyebilirler, desinler. Milletin yarısı Meclis'te temsil edilmiyor. Bu baraj uygulaması siyasi partilere getirilmiş bir kısıt değil ki, bu insanların özgür seçme haklarına getirilmiş bir kısıt. Bunu, bu kürsülerden utanmadan savunuyorlar. Siyasette kadın nerede, hani? 10-15 kadının milletvekili olmasıyla siyasette kadın var diyebilir miyiz? Kusura bakmasınlar onların da bazıları kadını mı, erkeği mi temsil ediyorlar ben şaşırıyorum. O kadar erkeksi davranmaya zorlanıyorlar ki sanki siyasetin raconu budur. Arkadaşlar, ön sıradan laf atmayı siyaset yapmak ve kadını temsil etmek sanıyorlar. Siyasi partiler ve seçim yasalarını değiştirelim, eşit haklar ve adil temsil düzenini gerçekleştirelim."(ANKA)

Kaynak: ANKA

Abone Ol:
Google'da Takip Et
Paylaş:
Facebook'ta Paylaş!
Twitter'da Paylaş!
Whatsapp'da Paylaş!
Haberler ›› Güncel ››Mumcu'ya Kadın Desteği - Haberler