Müslümanlar "New York'un Uzun Adamı" İçin Birleşti

NEW ABD'nin New York kentindeki Müslümanlar, kendilerine tarihi kazanımlar sağlayan "New York'un uzun adamı" olarak andıkları Belediye Başkanı Bill de Blasio'ya 2017'deki seçimlerde yeniden seçilebilmesi için destek sözü verdi.

11.07.2016 12:44Müslümanlar
NEW ABD'nin New York kentindeki Müslümanlar, kendilerine tarihi kazanımlar sağlayan "New York'un uzun adamı" olarak andıkları Belediye Başkanı Bill de Blasio'ya 2017'deki seçimlerde yeniden seçilebilmesi için destek sözü verdi.

Kentteki Müslümanlar, Blasio'nun, New York Polis Teşkilatı (NYPD) içindeki Müslümanları izleyen Demografik Birim'i kapatması ve Müslümanların dini bayramlarında devlet okullarında ve tüm kamu kuruluşlarında tatil kararı alması dolayısıyla 2017'deki seçimlerde yeniden belediye başkanı olarak göreve devam edebilmesi için pazar günü Manhattan'da bir araya geldi.

Arap tematik okulu Halil Cibran Uluslararası Akademi'nin kurucu müdürü Dr. Dhabah "Debbie" Almontaser ve eşi Naji Almontaser'in öncülüğünde, birçok farklı etnik geçmişe sahip Müslüman grubun katıldığı toplantıda Türk toplumundan NYPD'de Toplum İlişkileri bölümünde görevli Erhan Yıldırım, iş adamları Ali Rıza Doğan ve Mehmet Akçetin yer aldı. Toplantıya New York 9'uncu bölgeden Demokrat Partili ABD Kongresi Üyesi Yvette Clarke da katıldı.

Dr. Almontaser toplantıda yaptığı konuşmada, Müslümanlara yönelik yasa dışı izlemelere son verdiği için ve bayramları resmi tatil ilan ettiği için Blasio'ya teşekkür ederken, yaptıklarının Müslüman toplumu için çok değerli olduğunu söyledi. Almontaser, Blasio'nun New York'un tarihindeki en iyi belediye başkanlarından biri olduğunu bildirdi.

Toplantıda "New York'un uzun adamı" olarak anons edilen Blasio, burada yaptığı konuşmada, kentin çeşitliliğine değindi. Blasio, NYPD'de 900 Müslüman polisin görev yaptığını dile getirerek, hizmetlerinden dolayı onlara teşekkür etti.

Blasio, göreve geldikten sonra, polis ile hizmet ettiği toplumlar arasındaki gerginliğin düşürülmesi için kritik bir adım atarak, NYPD içindeki Müslüman toplumunu izlemeye yönelik istihbarat birimini lağvetmesi ve Müslümanlarının dini bayramlarında devlet okullarında resmi tatil ilan etmesi yanında, ramazan ayında rezidansında Müslümanları ağırlayarak iftar vermesi ve bayram kutlamalarına katılması nedeniyle de ABD'deki Müslümanların gönlünde taht kurdu.

Müslümanları izleme programını sonlandırdığı için Cumhuriyetçi Parti'nin muhtemel başkan adayı iş adamı Donald Trump'ın hedefindeki isimler arasında yer alan Blasio, en son, eşiyle Ramazan Bayramı'nda Brooklyn'de bayram namazı ve bayramlaşmaya katılmıştı. Bayramlaşmada, Blasio'nun eşi Chirlane McCray başörtüsü takmıştı.

ABD'de New York kenti dışında, Vermont, New Jersey ve Massachusetts eyaletlerinde Müslümanların dini bayramları resmi tatil olarak kutlanıyor.

Demografik Birim

Lağvedilmeden önceki adı Bölge Değerlendirme Birimi olan Demografik Birim, Müslümanların yaşadığı, çalıştığı, alışveriş yaptığı ve ibadet ettiği yerlerden toplanan veritabanları üzerinden fişleme yaptığı gerekçesiyle büyük eleştiri topluyordu.

11 Eylül saldırılarının ardından 2003'te eski New York Belediye Başkanı Micheal Bloomberg döneminde NYPD içinde kurulan birimin, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı'ndan (CIA) da yardım aldığı belirtiliyordu.

NYPD'nin herhangi bir haklı gerekçe olmadan Müslümanlara karşı uyguladığı izleme programı, 2011'de haber ajansı AP'ye Pulitzer ödülü kazandıran haberle ortaya çıkarılmıştı. Eski New York Belediye Başkanı Bloomberg döneminde eski New York Emniyet Müdürü Raymond Kelly'in öncülüğündeki Müslüman toplumun izlenmesini gerçekleştiren istihbarat birimi, 2014'te Blasio'nun göreve getirdiği Emniyet Müdürü William (Bill) Bratton'un emriyle lağvedilmişti.

Erhan Yıldırım, Halil Cibran, Rıza Doğan, New York, Politika, Güncel

Kaynak: AA

22.10.2019 16:34:32