Mutlu İnsanlar, Daha İyi Analiz Ediyor

Araştırmacıların yaptığı çalışmalar, olumlu düşünen insanların teknik sorunları daha iyi çözdüğünü ve işyerlerinde karamsar meslektaşlarına göre daha verimli çalıştıklarını gösterdi.

15.03.2014 10:03 | Son Güncelleme: 15.03.2014 10:03Mutlu İnsanlar, Daha İyi Analiz Ediyor
Araştırmacıların yaptığı çalışmalar, olumlu düşünen insanların teknik sorunları daha iyi çözdüğünü ve işyerlerinde karamsar meslektaşlarına göre daha verimli çalıştıklarını gösterdi. Bilim insanları, mutluluğun internet yoluyla yayılmasının mümkün olduğu konusunda ise bir varsayım öne sürdü.

Kaliforniya Üniversitesi'nden bazı bilim insanları, üzerinden 100 milyon kullanıcıya ait 1 milyarın üzerinde statü incelemesi yaptı. İncelemede, olumlu görüntü paylaşan bir kullanıcının arkadaşlarında da çok kısa bir süre içinde mutluluk durumu gözlenmeye başlandığı tespit edildi. Bunun yanında, sosyal ağı üzerinden olumsuz düşünce paylaşan kullanıcıların olumsuzluğu arkadaşlarına pek "bulaştıramadıkları" görüldü.

Bilim insanları ayrıca, pozitif duyguların problem çözmede verimi artırıp arttırmadığını görmek için üniversite öğrencilerini bir teste tabii tuttu. Psikologla yaptığı bir konuşmadan sonra her öğrenciden kendisine verilen fotoğrafların altına ilginç notlar düşmesi, puzzle dizmesi ve bazı kolay problemler çözmesi stendi.

Rusya'nın Sesi'nin yansıttığı habere göre, sonuçlar, duyguların yaratıcılık üzerinde etkili olmadıklarını ancak analiz kabiliyetine etki ettiklerini gösterdi.

Kaliforniya Üniversitesi, Facebook, Dünya

Kaynak: ANKA

26.01.2020 20:42:32