New York Times'tan ortalığı karıştıran iddia: Koronavirüs Suud hanedanına sıçradı

New York Times gazetesinin kraliyete yakın kaynaklarına dayanarak yaptığı haberde, Riyad Valisi'nin de aralarında bulunduğu 150 Suudi Arabistan kraliyet üyesinde koronavirüs tespit edildiğini aktardı.

09.04.2020 01:18 | Son Güncelleme: 09.04.2020 09:34

New York Times gazetesi, Suudi Arabistan'la ilgili kraliyet hastanesine yakın iki doktor ve hanedan içinden iki farklı kaynağa dayandırdığı bir haber yayınladı. Haberin içeriğinde Riyad Valisi Faysal bin Bandar bin Abdulaziz Saud'un (77) da aralarında bulunduğu 150 Suudi Arabistan kraliyet üyesinde koronavirüs görüldüğüne yer verildi.

KRALİYET ÜYELERİ İÇİN HASTANE TAHLİYE EDİLDİ

Gazetenin ulaştığı, başkentteki Kral Faysal Uzman Hastanesi'ne acil notuyla gelen talimatta, "ülke çapındaki önemli şahsiyetler için talimatların beklenmesi, kaç vakayla karşılaşılacağının henüz bilinmediği ancak kronik hastaların hastaneden tahliye edilmesi" gerektiği belirtildi. Ayrıca tedavi gören hastane personelinin kraliyet üyelerine yer açmak için başka bir hastaneye nakledileceği bildirildi. Gazeteye konuşan doktorlar, kraliyet içindeki binlerce prensin sıkça Avrupa'ya seyahat ettiğini ve virüsü buradan almış olabileceklerini dile getirildi.

KRAL SELMAN, SARAYINDA KARANTİNAYA GİRDİ

Salgın öncesinde sağlığına ilişkin çok sayıda soru işareti bulunan 84 yaşındaki Kral Selman bin Abdulaziz'in Kızıl Deniz kıyısındaki Cidde kentine yakın bir adadaki sarayda karantinaya girdiği aktarılan haberde, Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın da yanında birçok bakanla bu bölge yakınında bir saraya kapandığı ifade edildi.

ALINAN SERT TEDBİRLERİN ARKA PLANI

Gazeteye göre, Suudi Arabistan yönetiminin koronavirüse karşı tüm hava ve kara sınırını kapatma, bazı vilayetlerde tüm gün sokağa çıkma yasağı, umre ziyaretlerinin iptal edilmesi, cemaatle namazların askıya alınması gibi sert tedbirleri hızla almasının arkasında virüsün hanedan üyelerine ulaşması etkili oldu.

GÖÇMEN İŞÇİLER İÇİN KRALİYET KARARI

33 milyonluk nüfusun yaklaşık üçte birini oluşturan yabancı göçmen işçiler büyük bir çoğunluğu, virüsün yayılması için uygun şartlara sahip sağlıksız koşullarda kalabalık işçi kamplarında yaşıyor. İşçilerin hava yolu trafiğinin kapanmasının ardından ülkelerine dönme imkanının kalmadığı ve sağlık hizmetlerine ulaşımının sınırlı olduğu belirtiliyor. Doktorlara göre, kutsal mekanların bulunduğu Mekke ve Medine kentlerinin çevresindeki dış mahallelerde salgının yaygın görülüyor. Göçmen işçilerin ve oturumu bulunmayanların, sınır dışı tehlikesiyle sağlık kurumlarından uzak kalmak isteyeceği endişesini göz önüne alan Kral Selman, hükümetin "vize veya oturum durumuna bakmaksızın" herkese koronavirüs tedavisi uygulayacağı yönünde kraliyet kararı çıkarmıştı.

NE OLMUŞTU?

Suudi Arabistan, şu ana kadar koronavirüs vaka sayısını 2 bin 932, hayatını kaybedenlerin sayısını 41 olarak açıkladı. Suudi Arabistan Sağlık Bakanı Tefik er-Rebi, yaptığı açıklamada salgının henüz başlangıç aşamasında olduğunu, "En iyi senaryoyla vaka sayısının 10 bin, en kötü tahmine göre 200 bine çıkabileceğini." ifade etti.

New York Times’tan ortalığı karıştıran iddia: Koronavirüs Suud hanedanına sıçradı

Kaynak: AA

Haberler››Dünya››New York Times'tan ortalığı karıştıran iddia: Koronavirüs Suud hanedanına sıçradı - Haberler