Nilüferli Öğrenci, Iyıpo'da Dünya 2'ncisi Oldu

İnegöl Özel Nilüfer Safvet İlköğretim Okulu, 5. Uluslararası Genç Mucitler Proje Olimpiyatı (IYIPO)'nda dünya 2'ncisi oldu.

Nilüferli Öğrenci, Iyıpo'da Dünya 2'ncisi Oldu
17.05.2011 11:10 | Son Güncelleme: 17.05.2011 11:10
İnegöl Özel Nilüfer Safvet İlköğretim Okulu, 5. Uluslararası Genç Mucitler Proje Olimpiyatı (IYIPO)'nda dünya 2'ncisi oldu. Bursa ve İnegöl'ü Gürcistan'da temsil eden Nilüfer Safvet İlköğretim Okulu, büyük gururla dönüyor. Liselerin ilk sırayı paylaştığı olimpiyatta, Samanyolu Cemal Şaşmaz Liseleri, Konya Büyükkoyuncu Lisesi ile Myanmar Uluslararası Ufuk Türk Lisesi birinciliği paylaştı.

Ödül törenine, Gürcistan Bilim ve Eğitim Bakanı Dimitri Shashkin, Gürcistan Cumhurbaşkanın annesi ve IYIPO Genel Koordinatörü Giuli Alasania, Avrupa Birliği Gürcistan Büyükelçisi Philip Dimitrov, Gürcistan Patent Dairesi Başkanı Irakli Gvaladze, Türkiye Tiflis Büyükelçisi Levent Murat Burhan ve Çağlar Eğitim Kurumları Genel Müdürü Adem Ünal katıldı.

Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te gerçekleştirilen olimpiyatta 30 ülkeden 71 proje yarıştı. Olimpiyatlarda, aralarında Amerika, Almanya, Mısır, Kenya, Romanya, Mynmar, Pakistan gibi ülke temsilcileri de yer aldı. Final yarışmasında Türkiye'yi, Fizik alanında 6. sınıf öğrencisi Celal Berkay Lâçin, 'Lazer Ses Transferi' isimli projesi ile temsil etti.

Yarışmada derece alan ilköğretim öğrencisi Celal Berkay Lâçin'in hazırladığı proje ile arada herhangi bir kablo olmadan, lazer ışınları ile elektronik bir ses cihazından çıkan ses istenilen yere aktarılabiliyor.

Okul Müdürü Bayram Yayla, sene başından beri sistemli ve disiplinli bir şekilde çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, emeklerinin karşılığını almanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti. Yayla, "İlköğretim düzeyinde ilk uluslararası olimpiyat başarısını geçen yıl Bursa'ya biz kazandırmıştık. Bu sene de ikincisini başarmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Fen Bilgisi Zümre Başkanı Cafer Sezer rehberliğinde hazırlanan projenin Gürcistan'da okulumuzu, İnegölümüzü ve ülkemizi en iyi şekilde temsil edip dereceyle dönmesi bizleri fazlasıyla mutlu etti. " şeklinde konuştu.

Kaynak: CHA