Nusaybin'deki Olayın Asker Sanıkları Yargılanıyor

Nusaybin'in Akarsu beldesine bağlı Heybeli köyünde 20 Kasım 2011'de su tesisatçısı Yusuf Akın'ın (38) yaşamını yitirmesi, Mehmet Eren'in ise ağır yaralanmasına neden oldukları iddiasıyla jandarma özel harekat timinde görevli 5 kişi hakkında...

Nusaybin'deki Olayın Asker Sanıkları Yargılanıyor
18.12.2012 17:27 | Son Güncelleme: 18.12.2012 17:27

Nusaybin'in Akarsu beldesine bağlı Heybeli köyünde 20 Kasım 2011'de su tesisatçısı Yusuf Akın'ın (38) yaşamını yitirmesi, Mehmet Eren'in ise ağır yaralanmasına neden oldukları iddiasıyla jandarma özel harekat timinde görevli 5 kişi hakkında açılan davanın görülmesine başlandı.

Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, tutuksuz yargılanan sanıklardan B.Y, K.E.O. ve Ş.T. hazır bulunurken, Y.T.K ve D.G. ise katılmadı.

Maktul Yusuf Akın'ın yakınlarının da izlediği duruşmada, müdahil avukatlar, mahkeme heyetinden sanıkların tutuklanmasını talep etti.

Dosyayı inceleyen mahkeme heyeti, avukatların talebini reddederek, duruşmayı 14 Şubat 2013 tarihine erteledi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şube Başkanı ve maktul Yusuf Akın'ın yakınlarının avukatı Erdal Kuzu, adliye çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, "Biz sanıkların tutuklanması talebinde bulunduk. Tutuklama talebimiz reddedildi. Onlar da mahkemeye katılmama talebinde bulundular, mahkeme heyeti onu da reddetti" diye konuştu.

-İddianameden-

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, olay günü Mardin İl Jandarma Komutanlığı'na, bir grup PKK'lının Heybeli köyündeki bir eve gittiği yönünde ihbar geldiği, bunun üzerine 14 jandarma özel harekat timinin köye gönderilerek, bu evi görecek şekilde pusu kurulduğu belirtildi.

Saat 20.45'de evin yanında iki kişinin belirdiği ve bu şahısların askere ait termal kameraya yansıdığı ifade edilen iddianamede, bunun üzerine askerlerin

'teslim ol' çağrısında bulunduğu ancak çağrıya rağmen, askerlerin üzerlerine ateş açıldığı kaydedildi.

Jandarma görevlilerinin açılan ateşe karşılık verdikten sonra elinde silah gördükleri kişi ve yanındakinin yere düştüğünün termal kameraya yansıdığı aktarılan iddianamede, olay yerine kimlik tespiti için giden görevlilerin, şahsın maktul Yusuf Akın olduğu, yanındaki cisminde silah değil 'hilti matkabı' olduğunun tespit edildiği belirtildi.

İddianamede, Yusuf Akın'ın ölümüne ve Mehmet Eren'in (58) ise yaralanmasına neden olan mermilere ilişkin Diyarbakır Emniyeti Polis Kriminal Laboratuvarı'nda yapılan balistik inceleme sonucunda, söz konusu mermilerin, jandarma özel harekat timinde görevli Y.T.K, D.G, Ş.T, B.Y ile K.E.O'nun silahından çıktığının belirlendiği bildirildi. Kendilerine ateş açıldığını iddia eden jandarma görevlilerinin, olayın meydana geldiği alanın çaprazında 8 boş kovan bulduklarına de yer verilen iddianamede, bu kovanların Savur ilçesi Soylu Jandarma Karakol Komutanlığı'na yönelik düzenlenen saldırıda kullanılan silahlardan atıldığının belirlendiği kaydedildi.

İddianamede, sanıklar Y.T.K, D.G, Ş.T, B.Y ve K.E.O'nun, TCK'nın "Taksirle adam öldürmek" suçundan 6 yıla kadar hapsi istendi.

Muhabir: İbrahim Sincar/Şengül Oymak/İbrahim Yakut

Yayıncı: İrfan Cemiloğlu - MARDİN

Kaynak: AA

Haberler››Yerel››Nusaybin'deki Olayın Asker Sanıkları Yargılanıyor - Haberler