Off Road Yarışçısı Ölümden Döndü

Kastamonu'nun Çatalzeytin ilçesindeki dağ yolunda arkadaşlarıyla birlikte gezmeye çıkan bir Off Road Yarışçısı, geçirdiği kazada ölümden döndü.

Off Road Yarışçısı Ölümden Döndü
13.02.2014 08:13 | Son Güncelleme: 13.02.2014 08:17

Kastamonu’da, Kara Ambar Motorcular Derneğine bağlı 10 arkadaş, konvoy halinde doğa harikası Çatalzeytin ilçesinde çevre gezisi yapmak amacıyla safari yarışı düzenledi. İlk önce arkadaşlarıyla birlikte yarış yaptıkları bölgeye giden Off Road Yarışçısı Ramazan Kaya, ATV ile bir süre gittikten sonra su birikintisi bulunan bir çukura girdi. ATV’nin çukura girdikten sonra takla atması sonucu altında kalan Ramazan Kaya, ikinci takladan sonra araçtan yana doğru fırladı. ATV ise, alt tarafta bulunan uçuruma doğru 100 metre takla atarak yuvarlandı. Off Road Yarışçısı Ramazan Kaya, ATV’den fırladıktan sonra bir süre nefessiz kaldı. Arkadaşları ise kazayı ilk önce ciddiye almadı. Ramazan Kaya’nın nefessiz kaldığını görmeleri üzerine kısa süreli panik yaşandı. Üzerindeki elbiseler çıkarılan Ramazan Kaya, arkadaşları tarafından yapılan kalp masajı ve suni teneffüsle nefes alması kolaylaştırıldı. Daha sonra Kaya, hastaneye giderek tedavisini yaptırdı.

Yaşadığı kazayı anlatan Off Road Yarışçısı Ramazan Kaya, Kara Ambar Motorcular Derneğine bağlı arkadaşlarıyla bölgede gezmeye çıktıklarını belirterek şöyle konuştu: “Biz, arkadaşlarımızla her zamanki gibi tura çıktık. Her zamanki güzergahımızda ilerliyorduk. Burası bizim, bildiğimiz bir güzergahtı. ATV ile ilerlerken viraja geldiğimizde bir su yığınına geldik. Su yığınının altında da eski bir çukur varmış. Herhalde traktör izinden kaynaklanıyor. Biz, bunu su üstünde olduğu için fark edemedik. Suyun içine girdikten sonra sol ön teker çukurun içine girdiği esnada ben, ATV ile birlikte savruldum.”

İlk taklada 400 kiloluk ATV’nin üzerinden geçtiğini ve ikinci taklada savrulduğunu ifade eden Ramazan Kaya, şunları söyledi: “Birinci taklada ATV biraz üzerimde kaldı. İkinci taklada savruldum. ATV, 100 metre uçurumdan aşağıya gitti. Arkadaşlar hemen yanıma gelip bana yardım ettiler. Beni nefessizlikten kurtardılar. Ayağımızda ufak tefek ezikler oluştu. Allah’tan kırık veya çıkığımız yok.” Büyük bir kaza atlattığını ve hayatta kalmasının tek sebebini emniyet tedbirlerini almasına bağlayan Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kast takıyoruz, çünkü emniyet her şeyden önce gelir. Bütün motosiklet kullanıcılarına, bütün ATV kullanıcılarına buradan seslenmek istiyorum. Mutlaka elbiselerinizi giyin, kaskınızı takın, gerekli emniyetlerinizi alın. Ben, bugün taktığım kask ve giydiğim elbiseler sayesinde hayatta kaldım. ATV’miz 400 kilo, 300 cc grubundaki kaliteli bir ATV olduğu için, malzemesi de sağlam olmak zorundadır."Kaya, motosiklet ve ATV’nin kendisi için bir tutku olduğunu ve geçirdiği kaza nedeniyle bu tutkusundan vazgeçmeyeceğini belirtti.

EMİN TÜRKAY ÖZTÜRK-VEDAT YUNUS İKİZOĞLU

KASTAMONU

Kaynak: İHA