Olimpos'ta Köylüler Tarlasına Ücret Ödemek Zorunda

Olimpos Mevkisinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Genel Müdürlüğü'nce bu yıl başlatılan bazı uygulamalar, köylüler, turizm işletmecileri ve yöreye gelen turistlerin tepkisine yol açıyor.

12.07.2011 14:41 | Son Güncelleme: 12.07.2011 14:41Olimpos'ta Köylüler Tarlasına Ücret Ödemek Zorunda
Kumluca'ya bağlı Yazır Köyü'ndeki Olimpos Mevkisinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Genel Müdürlüğü'nce bu yıl başlatılan bazı uygulamalar, köylüler, turizm işletmecileri ve yöreye gelen turistlerin tepkisine yol açıyor.

Ören yerinin yanında tarlası bulunan köylülerden tarlaya geçişte ücret talep edilmesi köylülerin tepkisine yol açarken, turizm işletmecileri de akşam 22'den sonra denize girilmesinin yasaklanmasıyla gece 24'ten sonra müzik yayını yapılamamasından şikayetçi oldukları belirtildi.

Olimpos ören yeri girişinin hemen yanında tarlası bulunduğunu belirten Çiftçi Naci Elden, tarlasına ören yerinden geçişlerinde kendisinden ücret istenmesinin zaman zaman tartışmalara neden olduğunu ve çoğu zaman tarlasına ücret ödeyerek geçebildiğini söyledi.

Olimpos'ta turizm işletmesi bulunan Mustafa Akar da Olimpos'ta bu yıl geçen yılki uygulamanın tam tersine bir uygulama ortaya konulduğunu söyledi.

Bu uygulamadan turizm işletmecileri olarak kendilerinin, bölgeyi ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin rahatsız olduklarını dile getiren Akar, "Biz işletmeciler, buraya gelen turistler bu uygulamalardan rahatsızız. Bu uygulamanın sebepleri de, zamanında alınmış olan yanlış kararlardır. Uygulamaya konulan bu kararlardan dolayı turistler ören yeriyle ilgilenmemekte, tatil bölgesinde de durmamaktadır. Buraya bir haftalığına tatile gelenlerin çoğunluğu, akşam uygulamalarını, gündüz uygulamalarını gördükten sonra bir gece kalıp, sabah bavulunu toplayıp gidiyorlar. Bu da turizm işletmecileri olarak bizleri olumsuz etkiliyor. Biz bu yasakların gelip, yerinde inceleyerek konulmasını isterdik, ancak şu anda alınan bu yasak kararları sadece jandarma gelip uyguluyor, kimsede jandarmaya bir şey diyemiyor. İlgili makamların biran önce bu yanlış kararları düzeltmesini bekliyoruz" diye konuştu.

Olimpos'ta akşam uygulanan sahile giriş yasağı ve müzik yayını yasağının turistlerden olumsuz tepki aldığını ifade eden bir başka turizm işletmesi sahibi Ahmet Akbulut da, deniz ve eğlence için gelen turistlerin uygulamadan dolayı tatillerini iptal ettiklerini öne sürdü. Olimpos'un dünya turizminde denizi, doğallığı ve eğlencesiyle bilindiğini anlatan Akbulut, yapılan yanlış yasakçı uygulamalarla turistlerin turizm cennetinden kaçırıldığını savundu. Akbulut şunları söyledi:

"Olimpos'ta en büyük üç sorunumuz var. Bunlardan birincisi, köylülerimizin geçişlerinde ücret alınması, ikincisi akşam saat 22. 00'de sahile girişin yasaklanması ve üçüncüsü de gece saat 24. 00 müzik yasağının uygulanması. Biz bu konuda yetkilerden bu yasakların saatlerinin biraz daha esnetilmesini, kendi köylülerimizden geçiş ücreti alınmamasını talep ediyoruz. Aksi takdirde burada turistler tarafından akşam sahile giriş yok, müzik yasağı var diye kötü reklam yapılmasından ve turistlerin bundan etkilenmesinden endişe ediyoruz. "

- ANTALYA

Yerel

Kaynak: AA

20.02.2020 02:00:35