Ordu: Ak Parti'li Vekilden Fındık Tepkisi

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Ordu Milletvekili Enver Yılmaz, son dönemde fındıkta yaşanan sorunlara değinerek, "Fındıkla ilgili konuşması gerekenler susuyor, konuşmaması gerekenler konuşuyor" dedi.

Ordu: Ak Parti'li Vekilden Fındık Tepkisi
22.07.2006 17:03 | Son Güncelleme: 22.07.2006 17:03
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Ordu Milletvekili Enver Yılmaz, son dönemde fındıkta yaşanan sorunlara değinerek, "Fındıkla ilgili konuşması gerekenler susuyor, konuşmaması gerekenler konuşuyor" dedi.

AK Parti Ordu Milletvekili Enver Yılmaz beraberinde AK Parti Ordu İl Başkanı Fatihan Ünal ve Merkez İlçe Başkanı Halit Tomakin ile birlikte Ordu Muhtarlar Derneği'ni ziyaret etti. Türkiye Muhtarlar Derneği Genel Sekreteri ve Ordu Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Akdeniz'in de hazır bulunduğu ziyarette köy ve mahalle muhtarları, Milletvekili Enver Yılmaz'ı fındıkla ilgili soru yağmuruna tuttular. Tüm muhtarların sorularını cevaplandıran Yılmaz, üreticilerin yüreğine su serperek, kısa bir süre sonra fındık üreticisinin bu karamsar tablodan çıkacağını söyledi. Fındık üreticisini kesinlikle mağdur etmeyeceklerini belirten Yılmaz, bu konuda iktidarın suçlanmaması gerektiğini söyledi. Yılmaz, "Bugüne kadar fındıkla ilgili konuşması gerekenler susuyor, konuşmaması gerekenler konuşuyor. Bugün esasında konuşması gereken, yeni sezon öncesi fikir beyan etmesi ve fiyat açıklaması gereken FİSKOBİRLİK'tir. Sayın Başbakan'ın Giresun ve Ordu'da yaptığı açıklamalarını bir bütün olarak düşündüğünüz zaman, hükümetin fındık politikasına yönelik gerek muhtarlarımız gerekse fındıkla iştigal eden herhangi birisi 'Sayın Başbakan yanlış düşünüyor, yanlış konuşuyor' diyemez. Ortadaki sorun FİSKOBİRLİK'ten kaynaklanmaktadır. Bizim şu an hükümet olarak FİSKOBİRLİK'e el koymamız mümkün değildir. Ne zaman ki FİSKOBİRLİK, ''Ben konkordato ilan ettim, ben bu işi beceremiyorum, ben bu işte kabiliyetsiz oldum, Üreticilere verdiğim sözlerin hiç birisini tutamadım. Biz bu konuda iktidarı suçlayamayız. Fındıkla ilgili biz aciz duruma düştük' açıklamasını yapıp mevcut yetkilerini devretmediği veya istifa etmedikleri müddetçe hukuken iktidarın veya başka bir tüzel kişiliğin devreye girmesi mümkün değildir. Ancak Bakanlığımızın bir çalışması vardır. Bu çalışma bittiğinde yeri ve zamanı geldiğinde bu sorun çözülecektir. O sebeple kesin söylüyorum ve teyit ediyorum fındık üreticisi mağdur edilmeyecek ve bugünkü karamsar tablo bir süre sonra ortadan kalkacaktır" dedi.

"ODA BAŞKANLARI ANKARA'DA BAŞKA KARADENİZ'DE BAŞKA"

Oda ve birlik yöneticilerini de siyaset yapmakla suçlayan AK Parti Milletvekili Yılmaz, "Bir süre önce TZOB'un başkanlığındaki 450 kişilik heyeti Ankara'da ağırladık. Bakanları ayaklarına getirdik. Hepsini fındıkla ilgili istişare toplantısına davet ettik. Fakat ilginçtir, oda ve birlik yöneticileri Ankara'da bizim yanımızda başka, Ordu ve Giresun'a geldiklerinde başka konuşuyor. Oda ve birlikleri siyaset yapma yeri olarak kullanıyorlar. Eğer siyaset yapmak gibi niyetleri varsa şu anda Türkiye'de faaliyette bulunan 43 siyasi partiden birine girerler öyle konuşurlar. Oda ve birlik başkanı sıfatını kullanıp da siyaset yapıp boşuna nefes tüketmesinler. Fındık üreticisi olmayan, fındığın hesabını bilmeyen, fındığın bahçelenmesini bilmeyen, ömründe fındık bahçesine girmeyenler vatandaşların fındık hassasiyetini kullanmasın" diye konuştu.

30 Temmuz'da düzenlenmesi planlanan fındık mitingini de değerlendiren Yılmaz, bu tür mitinglerin amacından saptırıldığını kaydetti. Yılmaz, "Eğer fındık üreticisinin hakkını koruyacaksa, bir takım illegal örgütler, siyasi partiler ve birlikler kendi nemaları için kamuoyunu kullanmayacaklarsa, düzenlenecek bu mitingden ben şahıs olarak hiç rahatsız olmam. Fakat iyi biliyorum ki esas konuşması gerekenler o mitingde olmayacak, o miting dönüp dolaşacak iktidarı ve milletvekillerini suçlama organizasyona dönüşecek. Burada esas suçlanması gereken biz değiliz. Fakat birileri var; o birileri Ordu'da birileri vasıtasıyla özellikle korunmaya çalışılıyor. Neden bu çıkar ilişkisi kamuoyunun gündemine getirilmiyor?" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA

Etiketler: , Haber
Haberler››Politika››Ordu: Ak Parti'li Vekilden Fındık Tepkisi - Haberler