20.10.2017 15:26
BBC

Orionid Meteor Yağmuru Şöleni Bu Hafta Sonu Başlıyor

Dünya, Halley kuyruklu yıldızının enkazından geçerken, Orionid meteor yağmurunun gökyüzünde adeta bir şölen yaratması bekleniyor.

Orionid meteorları, bu hafta sonu atmosfere saatte 238 bin km hızla çarpacak ve çıplak gözle görülebilecek şekilde bir ışık hüzmesi bırakacak. Her yıl oluşan Orionid meteor yağmurları hafta sonu boyunca devam edecek ve saatte 20 meteor izlemek mümkün olacak.

GÖKYÜZÜNÜ YARAN PARLIK YILDIZ KAYMALARI GÖRÜLECEK

Orionid, Halley kuyruklu yıldızının enkaz bulutu tarafından üretilen iki meteor yağmurundan biri. Orionid meteorlarının hızlı ve parlak olarak bilindiğini söyleyen Londra 'daki Greenwich Gözlemevinden astronom Tom Kerss, "Sabrederseniz gökyüzünü hızla yaran, parlak yıldız kaymaları görebilirsiniz" diyor.

EN NET 21 EKİM GECESİ İZLENEBİLECEK

Meteor yağmuru Ekim ayı boyunca izlenebilecek ancak Kerss meteor yağmurunun en iyi 21 Ekim'i 22 Ekim'e bağlayan geceyarısı ile şafak vakti arasında izlenebileceğini söylüyor.

EN İYİSİ ÇIPLAK GÖZLE İZLEMEK

Kerss, dürbün ya da teleskop kullanmanın bir faydasının olmadığını, meteor yağmurunun en iyi çıplak gözle görülebileceğini de ifade ediyor ve "Meteorlar gökyüzünde herhangi bir yerde ortaya çıkabilir, ancak illa bir yön belirlemeniz gerekiyorsa, doğuya doğru bakmanız iyi olabilir" diyor.

BBC
Komik - İlginç , Teknoloji , Dünya

YORUMLAR