Orman Köylülerine Sertifika

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü'nce, orman köylerinin kalkınması için verilen krediler kapsamında destek sağlanan üreticilere sertifikaları, Vali Şerif Yılmaz tarafından takdim edildi.
Törende konuşan Vali Yılmaz, "Bildiğiniz gibi, Or-Köy"...

27.11.2013 12:11Orman Köylülerine Sertifika
Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü'nce, orman köylerinin kalkınması için verilen krediler kapsamında destek sağlanan üreticilere sertifikaları, Vali Şerif Yılmaz tarafından takdim edildi.

Törende konuşan Vali Yılmaz, "Bildiğiniz gibi, Or-Köy projeleri 1970'lerde bakanlık onayıyla başladı. O yıllarda kurulan birçok tesis vardı. Benim kendi köyüme de yapıldı. Binayı kendi köyümüzden birisi yaptı. Or-köy'den kredi alındı ve uygulamaya geçildi. Sonraki birkaç yıl içinde ahırda hayvan kalmadı. 1980'ler de Türkiye'de teşvik anlamında birçok yatırım yapıldı. Ama maalesef çatıları bile yapılmadan kredileri alındı. Bugün onların kalıntıları ortada kaldı. Devletimizden çıkan o krediler amaçlarına ulaşmadan yok olup gittiler.Son yıllarda yapılan tüm yatırımlar ve verilen destekler bizzat mahallinde takip ediliyor. Biraz sıkıştırıldığı düşünülse de geçmiş tecrübeler bunların takibini gerektiriyor. Artık yapılan yatırımların yerine ve hedefine ulaşmasını istiyoruz. Verilen hibeler hayvancılıkla ilgiliyse hayvancılık yapılsın. Gübre ise tarlada kullanılsın. Ticareti yapılmasın. Bu meyve fidanı ise toprakla buluşsun istiyoruz. Bu gün kısa süreli de olsa konuyla ilgili bilgilendirmeyi de yaptık. Asıl amacımız vatandaşla devletin bir araya gelmesidir. Devletimizin kapısının sizlerin kapısı olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bunu sadece bu konuyla ilgili değil, var olan tüm sıkıntılarınız, ihtiyaçlarınız noktasında değerlendirmeniz gerekiyor. Devletin kapılarını aşındırmanızı istiyoruz. Geleneksel üretim sistemlerini hala devam ettiriyoruz. Bu sistemleri değiştirmek istiyoruz. Değiştirmemiz içinde görsel olarak paylaşmamız lazım. Tüm derdimiz rızkımızı çıkarmaktır. O yüzden yaptığımız işi heder etmeden çalışmalıyız.Bizim hedefimiz merkezi hükümetin bütçesinden dağıtılan kredilerde başarıyı sağlamaktır. Birim alanda alabildiğimiz miktarı en fazlaya çıkarmak için çalışmalıyız. Bu gayede hem merkezi hükümetten, hem İl Özel İdaresinden hatta belediyelerimizle beraber tüm imkanlarımızı kullanmaya çalışıyoruz.Biz özellikle kırsalda yaşayan insanlarımızın alt yapıyla ilgili sorunlarını çözdük. Kanalizasyon çalışmaları tamamlandı. Şu anda arıtma sistemleriyle uğraşıyoruz. Kilit taşı yatırımlarını da tamamladıktan sonra şehirle köy arasındaki farkı ortadan kaldırıp aynı zamanda da gelir getirici çalışmaları hızlandırmamız gerekmektedir. Hayvancılıkla ilgili hem iklim hem de coğrafi olarak uygun çalışmalar yapıyoruz. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun desteği ile bu yıl 2 mezbahayı ilimize kazandıracağız. Kütahya da artık hayvancılıkla ilgili bir sıkıntımız kalmayacak. Bugün verilen sertifikalarla ilgili de hatıramız olsun isteyerek hepsini ben imzaladım. Bundan sonrada tüm kurumları istek ve talepleriniz doğrultusunda ziyaret etmenizi istiyorum. Uzmanlarımızla sizlerin sıkıntı ve dertlerinize yardımcı olmak için yanınızdayız" ifadelerini kullandı.

Törene Orman Bölge Müdürü Kenan Eryiğit, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Halil Yorulmaz, diğer şube ve daire müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri ile orman köylüsü vatandaşlarımız katıldı. - KÜTAHYA

Şerif Yılmaz, Türkiye, Kütahya, Yerel

Kaynak: İHA

22.10.2019 16:30:26