20 Mart 2017, 22:46

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan Ağaoğlu'na Çok Sert Tepki

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Ali Ağaoğlu'nun Uludağ ile ilgili bakanlığa yönelttiği suçlamalara çok sert bir açıklamayla cevap vererek "Ormana kaçak yapı yaptı. Onun gibilere Uludağ'ı feda etmeyiz" denildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı,  Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı  Ali Ağaoğlu'nun  Uludağ ile ilgili yaptığı açıklamaların gerçeği yansıtmadığını,  Uludağ'ı istediği gibi yönetmenin kimsenin haddine olmadığını,  Uludağ Milli Parkı'nın kimseye feda edilmeyeceğini bildirdi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı,  Ali Ağaoğlu'nun  Uludağ'da düzenlediği 'Geleneksel Basın Buluşması'nda gazetecilere yaptığı açıklamaların gerçeği yansıtmadığı bildirdi. Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Yapılan haberlerde  Uludağ'ın orman kanunu ile yönetilemeyeceği, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr.  Veysel Eroğlu'nun inadından vazgeçerek  Uludağ'ın yönetimini  Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne vermesi gerektiği,  Uludağ'ın ötekileştirildiği ve Orman ve Su İşleri Bakanlığının  Bursa'ya gıcıklığının olduğu gibi akla ziyan ifadeler yer almaktadır. Keşke bu toplantıda yapılan açıklamaları haberleştiren basın mensupları, otel yöneticilerinden aldığı bilgilere ilave olarak  Uludağ Milli Parkı Müdürlüğü veya  Bursa'da bulunan Doğa Koruma ve Milli Parklar  Bursa Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile de konuşarak yazısını yazmış olsa idi. O zaman inanıyoruz ki bu tür yanlışlıklara düşülmezdi" denildi.

"AĞAOĞLU ORMANA KAÇAK BİNA YAPTI"

Ağaoğlu Hotel için bakanlığın tahsis yaptığını ancak Ağaoğlu'nun tahsis sınırlarının dışına çıkıp imar planına aykırı olarak orman alanına kaçak bina yaptığı belirtilen açıklamada "Bu kaçak binalar 2000 yılından önce dönemin siyasilerince bürokratlar üzerine yapılan baskılarla gerçekleştirilmiştir. Bu kaçak yapıların yıkılıp imara uygun hale getirilmesi için ilgili firmaya tebligat yapılmış, ancak bu güne kadar bir işlem yapılmamıştır. Yapılan haberlerde  Ali Ağaoğlu'nun çileden çıktığı ifadelerine de yer veriliyor. Bir kişinin veya firmanın çileden çıkmaması için tahsise ve mevzuata aykırı inşaat yapması ve bunun devamı mı gerekiyor? Ayrıca haberlerde  Ali Ağaoğlu'nun, tesisin anahtarını yetkililere verdiği ve otelini kapattığı ifade ediliyor. Mezkur kişi şifaen bunu bakanlığımıza da söylemiş ama tesis mahkeme kararı ile kapatılmıştır. Tesisin tahliye edilmesini önlemek için de mahkemede dava açılmış olup, davalar bakanlığımızın lehine sonuçlanmıştır. Bu işler sözle ve blöf ile yürütülemez" ifadeleri kullanıldı.

"BİRİLERİ İSTİYOR DİYE ULUDAĞ KİMSEYE FEDA EDİLMEYECEKTİR"

Diğer yandan medyada yer bulan haberlerde  Uludağ'ın  Erciyes Dağı kayak merkezi ve  Palandöken Dağı kayak merkezleri ile kıyaslanmasının da doğru olmadığı belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

Öncelikle altının çizilmesi gereken bu misal olarak verilen kayak merkezlerinin milli park statüsünde bulunmamasıdır. Dolayısı ile buralar, birer kayak merkezi olarak planlanmış ve düzenlenmiştir.  Uludağ'da ise hem orman alanı hem de Milli Park vasfı bulunmaktadır.

Burada yapılacak işlerin Milli Park Gelişim Planlarına uygun olarak yapılması mecburiyeti kanuni bir vecibedir. Milli Park statüsünün kaldırılması halinde ise  Uludağ'da çivi çakmak bile mevcut orman kanununa göre mümkün değildir. Ayrıca bir milli parkın yönetiminin belediyelere devredilmesi örneği dünyada yoktur.  Uludağ Milli Parkı'nın 2873 Sayılı Milli Parklar Kanunu kapsamında "Milli Park", 6831 Sayılı Orman Kanunu kapsamında ise "Ormanlık Alan" statüsünde bulunması hasebiyle  Bursa Büyükşehir Belediyesine devredilmesi mümkün değildir.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr.  Veysel Eroğlu'nun inadı ve  Bursa'ya gıcıklığı hususuna gelince, bu tek kelimeyle abesle iştigaldir. Böyle bir şeyin olması söz konusu bile değildir. Bakanlığımızın  Bursa'ya yaptığı yatırım ve hizmetlere bir göz atılması halinde böyle olmadığı açıkça ortaya çıkacaktır.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı  Bursa'ya son 14 yılda içme suyu, sulama, ormancılık, korunan alanlar ve meteoroloji alanlarında 2,6 milyar liradan fazla yatırım yapmıştır ve yatırımcı kurumlar arasında Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının ardından ikinci sırada gelmektedir.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve  Milli Parklar Genel Müdürlüğü  Uludağ'ın ülke mirası olarak en güzel şekilde korunması ve tabii güzelliğine zarar vermeden kullanılması gereken bütün tedbirleri almaktadır.  Uludağ'ı istediği gibi yönetmek kimsenin haddine değildir ve birileri istiyor diye  Uludağ Milli Parkı kimseye feda edilmeyecektir.

20 Mart 2017 Pazartesi 22:46