Ormana'nın Osmanlı mirası tarihi düğmeli evler

Ormana'nın Osmanlı mirası tarihi düğmeli evleri Bu evlerde harç, sıva veya çivi kullanılmamışANTALYA - Antalya'nın İbradı ilçesinde bulunan Ormana Mahallesi 800 yıllık geçmişi ile her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor.

25.08.2019 13:12
Ormana'nın Osmanlı mirası tarihi düğmeli evleri
Bu evlerde harç, sıva veya çivi kullanılmamış
ANTALYA - Antalya'nın İbradı ilçesinde bulunan Ormana Mahallesi 800 yıllık geçmişi ile her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Mahallede en eskisi 350 senelik olan aslına uygun restore edilen Osmanlı mimarisi 'düğmeli evler' büyük ilgi topluyor. Ormana'nın tanınmasında büyük rol oynayan düğmeli evlerin yanı sıra bölgenin de en önemli gelir kaynağını alternatif turizm oluşturuyor.
İbradı ilçesi Ormana Mahallesinde alternatif turizm ile uğraşan ve düğmeli evlerin restorasyonuna katkı sağlayan Tolga Özgüven, "Düğmeli evlerin duvarlar kalınlığının 1 buçuk metreyi bulabiliyor. Evler yalnızca yığma taşlardan oluşmuyor. Asıl taşıyıcı görevi sedir ağacından yapılan tahta iskeletler üstleniyor. Her 40 santim de bir yığma taşların arasına konulan tahtaların iç içe geçmesi sonucu oluşan bağlantı noktaları düğmeye benzeyen motifler oluşturuyor. Bu evler yapılırken harç, sıva ya da çivi kullanılmıyor. Yalnızca bölgede bulunan hammaddeler kullanılarak inşa edildi. Bu sebeple de düğme evlerde cam bulunmuyordu" dedi.

Düğme evlerin gizemi
Ormana halkının gelenek ve göreneklerine bağlı olduğunu söyleyen Tolga Özgüven, "Eskiden düğme evlerdeki ziller tokmak usulü yapılırdı. Kapılarda farklı ses çıkaran iki ayrı tokmak bulunurdu. Eğer eve gelen kadın ise bir tokmağı, erkek ise diğer tokmağı çalardı. Böylece çalınan tokmağa göre ev halkı kapıya gelenin erkek mi kadın mı olduğu bilirdi. Kapıların başka özellikleri de var. Sedir ağacından yapılan kapılara birçok motif işlenirdi. Cumhuriyet dönemini harf devriminden sonra yenilendi bu kapı ancak üzerinde Osmanlıca işlemeler mevcut. Osmanlıca işlemelerin yanında da cumhuriyeti simgeleyen ay - yıldızlı oymalar bulunuyor" dedi.

"Turizm sayesinde düğmeli evlerin restorasyon çalışması artıyor"
İbradı'nın kültürünün en önemli parçalarında Düğmeli Evler hakkında konuşan İbradı Kaymakamı Mevlana Kürkcü, turizm faaliyetleri sayesinde bölgedeki tarihi değerlerin daha iyi korunabildiğini ifade etti. Kürkcü, "Turizm sayesinde bölgede artan gelir ile birlikte git gide daha fazla düğmeli ev restore edilip korunabiliyor. İbradı'nın geleceğini olumlu görüyorum. Bölgenin turizm ve tarım kapasitesi oldukça yüksek, ileride Türkiye çapında ön plana çıkacağız" ifadelerinde bulundu.
İbradı Belediye Başkan Yardımcısı Özcan Balcı, İbradı'nın son yıllarda alternatif turizmin gözbebeği haline geldiğini söyledi. Balcı, "Belediye olarak bölgedeki turizmi kalkındırmak için projelerimiz var. Düğmeli evler konusunda Ormana olarak ilk sıradayız. Bu sebeple halkı da turizme teşvik etmeye çalışıyoruz. Düğmeli evler bizim kültürümüz onları korumak ve kollamak hepimizin görevi" diye konuştu.
Ormana'nın Osmanlı mirası tarihi düğmeli evler

Antalya, İbradı, Ormana, Genel

Kaynak: İHA