02.12.2013 13:46

Ortadoğu'da Yeni Yıl Hazırlıkları

Ortadoğu

Ortadoğu'nun en büyük yılbaşı ağacı Ürdün'de hazırlandı

Müslümanların yanı sıra Hristiyan nüfusunun da yoğun bir şekilde bulunduğu Ortadoğu'nun en büyük yılbaşı ağacı bu sene Ürdün'ün Madaba kentinde süslendi.

Ürdün Çalışma ve Turizm Bakanı Nidal el-Katamin, milletvekilleri, Hristiyan din adamlarının yanı sıra üst düzey devlet yetkililerinin katıldığı kutlamada, ülkenin ortabatı kesiminde yer alan Madaba'daki es-Seraye Meydanı'nda kurulan 27 metre boyundaki yılbaşı ağacının bu seneki kutlamalar çerçevesinde Ortadoğu'da hazırlanan en büyük ağaç olduğunu ifade etti.

Katamin, Ürdün'ün farklı dinlere kuçak açmış bir ülke olduğunu vurgulayarak, "Bu tür faaliyetler, farklı dinlere mensup olan vatandaşlarımızın kardeşliğini temsil ediyor" dedi.

Öte yandan Fuheys bölgesi Ortodoks Rum kilisesi papazı Panteleimon ise yılbaşı ağacının insanlığa sevgi sunan Hazreti İsa'nın doğum günü münasebetiyle süslendiğine işaret ederek, "Ülkemizde Müslüman ve Hristiyanların güven ve emniyet içindeki hayatının devam etmesini temenni ediyorum" diye konuştu.

Bölge sakinlerinden Sena Ebu Meyyale ise Müslüman ve Hristiyanlar vatandaşların Ürdün'de özellikle dini bayramlarda düzenlenen bu tür etkinliklere katıldığını söyledi.

Yılbaşı ağacının dikildiği Es-Seraye Meydanı'nda el sanatları ve çeşitli sanat eserlerinin yer aldığı sergiler de açıldı. - Amman
Kaynak: AA
Ürdün, Yılbaşı, Politika, Güncel