Osmanlı Sadrazamı Sinan Paşa'nın 5 Asırlık Külliyesi Restore Ediliyor

Bursa'nın Yenişehir ilçesindeki Sinan Paşa Külliyesi’nde restorasyon çalışmaları başladı.

22.05.2015 17:55Osmanlı Sadrazamı Sinan Paşa'nın 5 Asırlık Külliyesi Restore Ediliyor
Bursa'nın Yenişehir ilçesindeki Sinan Paşa Külliyesi’nde restorasyon çalışmaları başladı. Osmanlı Sadrazamı, Yemen Fatihi Sinan Paşa tarafından yaptırılan yaklaşık 5 asırlık külliye, restorasyonun ardından ilçenin sosyal ve kültürel yaşamına renk katan bir merkez olacak.

Osmanlı Sadrazamı, Yemen Fatihi Sinan Paşa tarafından yaptırılan ve sadece camii, medrese birimleri, imaret, kuzeydoğuda külliyenin ana girişi ve batıda camiye girişi sağlayan kapının ayakta olduğu yaklaşık 5 asırlık külliye, restorasyonla birlikte ilk günkü ihtişamına kavuşturulacak. Bütünüyle restorasyon ve çevre düzenlemesini bünyesinde barındıran çalışmaların ardından sosyal ve kültürel amaçlı olarak ilçede hizmet verecek olan tarihi külliyede restorasyonun başlaması nedeniyle düzenlenen törene Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik, İznik Kaymakamı ve Yenişehir Kaymakam vekili Hüseyin Karameşe, Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala ile çok sayıda davetli katıldı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yenişehir’in Tabakhane, Yenimahalle ve Ulucami Mahallelerinin kesiştiği noktada bulunan ve yaklaşık 500 yılın yorgunluğunu üzerinde taşıyan eseri ilçeye kazandıracak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Başkan Altepe, restorasyonun ardından ilk günkü özgün kimliğine kavuşacak olan tarihi külliyenin sosyal ve kültürel etkinliklerinin yapılabileceği, yeme içme mekanlarının bulunduğu bir buluşma noktası olarak ilçeye kazandırılacağını vurguladı.

İznik Kaymakamı ve Yenişehir Kaymakam vekili Hüseyin Karameşe ise Yenişehir’in Osmanlıların Anadolu’da kurduğu ilk Türk yerleşim yeri olduğunu söyledi. Türklerin Anadolu girdikten sonra yerleşim yerlerini hep antik kentlere kurduklarını belirten Karameşe, “İki istisna var biri Yenişehir diğeri Ermenek. Buranın bereketli topraklarını keşfeden ecdadımız burada yeni bir şehir kurmuş ve adına Yenişehir demiş." diye konuştu. Konuşmaların ardından Başkan Altepe ve protokol üyeleri restorasyonu başlattı.

Hüseyin Karameşe, Recep Altepe, Yenişehir, Bursa, Yerel

Kaynak: CİHAN

16.10.2019 02:21:52