Otoyolların ortasında kalan tarihi kemere taş hırsızları dadandı

Bayrampaşa'da bulunan 1790'da yapımına başlanıp 1 yıl sonra tamamlanan 229 yıllık tarihi Ali Paşa Kemeri'ne taş hırsızları dadandı. Zaman içinde çevresine yapılan otoyollar yüzünden var olma mücadelesi veren kemer gün geçtikçe yok oluyor.

15.12.2019 10:00 | Son Güncelleme: 15.12.2019 16:22

Zamana ve bakımsızlığa yenik düşen 229 yıllık tarihi Ali Paşa Kemeri, Eyüp-Silahtar- bağlantı yolu ve Metris-Esenler bağlantı yolu ile Mehmet Akif İnan Caddesi'ni birbirine bağlayan viyadüklü kavşak inşa edildikten sonra gözlerden uzak kalarak dökülmeye başladı. Geçtiğimiz yıllarda bölgede yapılan elektrik hattı çalışması nedeniyle de tahrip olan kemere bu kez de taş hırsızları dadandı.

"BU BAŞKA BİR ÜLKEDE OLSA BÖYLE OLMAZ"

Bölgede 4 yıldır hurdacılık yapan ve tarihi kemeri korumayı kendine görev edinen Ayhan Kaya, taş hırsızlarının gece saatlerinde geldiğini söyledi. Definecilerin de kemerin çevresinde derin çukurlar açtığını ifade eden Kaya, şunları söyledi:

"Gece saat 2-3 sıralarında geliyorlar, bu taşları buradan söküyorlar. Ondan sonra buralarda kazı yapıyorlar. Kalabalık geliyorlar 7-8 kişi, bunları tanımıyoruz. 4 senedir ben burada hurda toplarım. Burayı canla başla koruyorum. Bundan 2 sene önce kepçeyle geldiler iki yeri kazdılar. Bu yıkılıp gidecek yazıktır, günahtır. Bunu yapmak kolay mı? Servet bu. Bu başka bir ülkede olsa böyle olmaz. İyi taşları alıyorlar, kötü taşları almıyorlar. Define söylentisi var, burası Kemerburgaz'a bağlanıyor. Ama burada define olmaz. Burada yerleşim alanı yok ki. Bu bir servet, ecdadımız yapmış 'alın kullanın' demiş" dedi.

"ŞİRİNKEMER" OLARAK BİLİNİYOR

Edirnekapı, Karagümrük, Beyazıt ve Fatih gibi semtlerde Reşid Paşa Türbesi, Atik Ali Paşa Camii, Sultan Mahmud Türbesi, Ayasofya Camii ve Topkapı Sarayı'nın da bulunduğu toplam 37 noktaya su dağıtan tarihi kemer, halk arasında 'Şirinkemer' olarak da biliniyor.

Otoyolların ortasında kalan tarihi kemere taş hırsızları dadandı

Gaziosmanpaşa, Kemer, DHA, 3. Sayfa

Kaynak: DHA


HABER YORUMLARI (18)
AHMET:Haber basligini okuyunca hırsızlık yapildigi hiç anlasilmiyor..normalde bir yazinin başlığı o yazinin anafikrini yansıtmalı...Türkçe bilmeden habercilik yapiyosunuz.egitim şart
YAZAR:Eşşek kadar tarihi binayı karaköyde yıkıp yerine koskoca bina yapıyorlar tabelasında da tarihi dokuyu koruyoruz oluyor. Topbaş zamanından bahsediyorum. . . . Çok iyi koruyoruzzzzz. . . .
MERT:Ne korunuyor ki kemer korunucak
SÜMBÜLLÜ:Hangi tarihi eser korunuyor da bu korunsun ki? İstanbul''da tarihi surları bile yıktılar inşaat yapmak için.
ATILLA TÜRK:kimse alinmasin gücenmesin dünyada tarihi binalari olan tarihi cok olan tek devletiz ama dünyada tarihini yok eden gene tek devletiz mesela en basiti hasan keyf artik yok olacak baraj yerimi bulamadini yada olmasa ne olurdu tarihi suya gömen akil kafasinida paraya gömendir para icin her seyi yapnalar sizi af etmeyecez asla
YAZIK:bu ülkede kamu malını koruya kollan adamda olmadığı gibi devlet kurumları o kadar bütçelere rağmen ne iş yapıyor.
CAMBAZ ARAP:66 YASINDAYIM BEN SILIVRIKAPI ILE MEVLANEKAPI ARASINDA SUR DIBINDE DOGDUM YASADIM BENIMDE COCUKLUK YILLARIMDA GECELERI AT ARABASI ILE SURLARIN TASLARI CALINIR ESKI MEZAR VEYA HAZINE ARANIRDI TABI HER GECE KESILEN 3-5 ATIDA UNUTMAMAK GEREKIR
SAMİ:Senin çocukluğunda insanlar bu kadar okumuş değildi şimdi çoğu kişi okumuş dünyadan haberi var ama hala tarihe ve devlet malına zarar veriyorlar yazık. ben 50 sene ve öncesine bişey demem o dönemlerde ülke yeni yeni toparlanıyordu milletin derdi gelişmek ülkeyi diğer ülkelere yetiştirmekti. şimndi devletler neredeyse teknoloji yarışına girdiler kendi çaplarında bu devirde yanlış şimdi kamera var haberleşme var telefon var şikayet için.
MERVE:DEVLET HERKESİN BAŞINA BİR ASKER DİKEMEZ YA. BİR TÜRK VATANDAŞI OLARAK BİZ KENDİ TARİMİZE SAHİP ÇIKMIYOR TALAN EDİYORUZ. SONRADA VATAN PERVERİZ DİYE ORTALIKTA BAĞIRIYORUZ. BUMU BİZİM VATANSEVERLİĞİMİZ. BUMU TARİHİMİZE SAHİP ÇIKMAMIZ. ÖZÜMÜZDE YOK ÖZÜMÜZDE. SUÇU DEVLETTE DEĞİL KENDİ ÖZÜMÜZDE ARAYALIM.
MERAL:Durum açıklığa çıktığına göre tedbir almak gerekiyor. . . acilen!
Tüm 18 yorumu okumak için tıklayın
16.12.2019 13:45:29