Özgür Ruh Filmi

Özgür Ruh filminin fragmanı, oyuncuları, resimleri ve tim bilgileri. Özgür Ruh filminin oynadığı sinemalar ve seanslar.

01.07.2011 15:15 | Son Güncelleme: 01.07.2011 15:15Özgür Ruh Filmi
DreamWorks Pictures’ın teknoloji harikası yeni çizgi filmi “Özgür Ruh”ta (Spirit: Stallion of the Cimarron), Spirit adlı bir yaban atının çıktığı yolculukta yaşadığı serüvenler anlatılıyor.
Bu yolculuğunda ilk kez insanlarla karşılaşan Spirit, hayal kırıklığına uğramasına rağmen Lakota’da yaşayan Little Creek adlı kızılderili gençle sağlam bir dostluk geliştirir. Askerlerin kalesinde esir düştükten sonra Little Creek’in yardımıyla oradan kurtulur. Bu arada Rain adlı güzel bir kısrakla tanışır, özlemini çektiği aşkı onda bulur. Spirit bu zorlu yolculuğun sonunda Vahşi Batı’nın isimsiz kahramanlarından birisine dönüşecektir.
“Özgür Ruh”un baş karakteri Spirit’in düşünce ve duygularının birinci elden anlatımını Oscar ödüllü genç aktör Matt Damon yaptı. Spirit’in direnişini kırmaya kararlı süvari albayın seslendirmesini ise “Babe” filminden tanıdığımız Oscar adayı aktör James Cromwell gerçekleştirdi. Cesur kızılderili genç Little Creek’in sesini de, kızılderili kökenli Amerikalı aktör Daniel Studi verdi.
Geleneksel animasyon filmi kalıplarına uygun olarak hazırlanan “Özgür Ruh”un yönetmenliğini Kelly Asbury ile Lorna Cook üstlendi. Senaryosunu John Fusco’nun yazdığı filmin yapımcılığını Mireille Soria ile Jeffrey Katzenberg gerçekleştirdi. Müziklerini “The Lion King”deki çalışmasıyla Oscar ödülünü kucaklayan ünlü besteci Hans Zimmer ve şarkılarıyla Grammy ödülleri alan, üç kez de Oscar’a aday gösterilen ünlü rock şarkıcısı Bryan Adams hazırladı.

Yönetmen: Lorna Cook, Kelly Asbury
Senaryo: John Fusco
Oyuncular: Jeff LeBeau, Chopper Bernet, Daniel Studi, James Cromwell, Matt Damon
Filmin Türü: Animasyon, Kovboy Filmi,
Orijinal Adı: Spirit: Stallion of the Cimarron
Yapımcı Firma: DreamWorks SKG [us]
Yapım Yılı: 2002
Yapım Ülkesi: ABD
Orijinal Dili: İngilizce
Filmin Süresi: 83 dk.
Resmi Sitesi: http://www.dreamworks.com/spirit
Dağıtıcı Firma: UIP
Vizyon Tarihi: 23.08.2002
Güncel

23.01.2020 01:59:25