Palandöken: Turizm Gelirlerinin Bölüşümü Daha Adaletli Olmalı

TESK Genel Başkanı Palandöken, "Turizm Gelirlerinin Bölüşümü Açısından Daha Adaletli Bir Duruma Ulaşabilmek İçin "Herşey Dahil'sisteminden Vazgeçmeliyiz" Dedi.

Palandöken: Turizm Gelirlerinin Bölüşümü Daha Adaletli Olmalı
24.06.2009 12:38 | Son Güncelleme: 24.06.2009 12:38

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Turizm gelirlerinin bölüşümü açısından daha adaletli bir duruma ulaşabilmek için "herşey dahil'sisteminden vazgeçmeliyiz" dedi.

TESK Genel Başkanı Palandöken, yaptığı açıklamada, turizm sektörünün kriz döneminde Türkiye ekonomisi için geçmiş yıllara göre daha büyük önem taşımakta olduğunu belirtti. Palandöken, kriz döneminde Türkiye'de turist sayısında düşüş yaşanmakta olduğunu, bu düşüşün etkisini en aza indirmek için esnaf ve sanatkarların üzerine düşen görevleri en iyi şekilde yapması gerektiğini ifade etti.

Turizm sektörünün belirli bölgelerde aşırı derecede yığılmasını önleyerek , turistlerin kıyılardan iç bölgelere doğru yayılmasının sağlanması gerektiği değerlendirmesinde bulunan Palandöken, şunları kaydetti:

"Turizm gelirlerinin bölüşümü açısından daha adaletli bir duruma ulaşabilmek için, her şey dahil sisteminden vazgeçmeliyiz, gelen turistin çarşı pazara inerek esnaftan da alış-veriş yapabilmesinin önünü açmalıyız, burada bize düşen görev turiste nezaketle, yardım ve ikramda bulunarak, temiz bir çevre ile ülkemizi ve insanımızı doğru tanıtmak"

-BAŞKENT ANKARA TURİZM AÇISINDAN ÇOK GERİDE-

Başkent Ankara'nın turizm açısından dünyanın diğer başkentlerine göre çok geride olduğunu ifade eden Palandöken, şöyle devam etti:

"Avrupa'nın bazı başkentlerine 10-20 milyon turist gidiyor. Maalesef Ankara'ya gelen turist sayısı ise 350- 400 bin civarında. Potansiyeli olmasına rağmen turizm için gerekli yatırımlar ve projelerin hayata geçirilmemiş olması büyük kayıptır. Kızılcahamam, Ayaş kaplıcalarıyla, Beypazarı tarihi evleri ve dünyaya ihraç edilen havucuyla tanıtılması gereken değerlerimiz. Samanpazarı'nı ve Kale çevresini gezen, esnaftan alışveriş yapan turist çok memnun ayrılıyor. Bu sayı mutlaka artırılmalı ve Ankara dünya başkentleri ile turizmde yarışır hale getirilmeli."

-"YERLİ TURİST DE İYİ AĞIRLANMALI"-

Yerli turistlerin de yabancı turistlerle aynı şekilde ağırlanması gerektiğini ifade eden Palandöken, "Turizm denince sadece yabancı turistler akla gelmemeli, yerli turizm de yabana atılmamalıdır. Sahip olduğumuz geleneksel misafirperverliğimizi herkese eşit şekilde gösterelim. İşte bu noktada başta şoför esnafı olmak üzere tüm esnaf ve sanatkarımıza büyük görev düşmektedir. Çünkü, yerli ve yabancı turistin ilk karşılaştığı kişi şoför esnafıdır. Kısa vadede para kazanma düşüncesiyle turiste kötü muamele etmek, uzun vadede hem ülkemize hem de esnafımıza darbe vurmaktadır" şeklinde konuştu. (ANKA)

(ZB/BÜN)

Kaynak: ANKA

Etiketler: , Haber
Haberler››Güncel››Palandöken: Turizm Gelirlerinin Bölüşümü Daha Adaletli Olmalı - Haberler