20 Mart 2017, 08:14

Paris'te Polis Şiddetine Karşı Protesto

Paris

Paris'te Nation Meydanı'nda toplanan 7 binden fazla kişi polis şiddetini kınadı. Eylemde polisle bir grup protestocu arasında gerginlik yaşandı.

Fransa'nın başkenti  Paris'te çok sayıda insan hakları ve ırkçılık karşıtı derneğin çağrısı üzerine Nation Meydanı'nda toplanan binlerce kişi Republique Meydanı'na kadar yürüyerek, polis şiddetini protesto etti.

7 BİNDEN FAZLA KİŞİ KATILDI

Paris'te polis şiddetine karşı ' Polis şiddetine karşı adalet' temalı yürüyüş düzenledi. Protesto gösterisinde polis şiddeti mağduru 13 kişinin isim ve resimleri taşındı. Yürüyüşe çok sayıda derneğin çağrısı üzerine 7 binden fazla kişi katıldı. Protesto gösterisine bazı sanatçılar da destek verirken, gösteriler gece yarısına kadar devam eden konserle son buldu.

ÇATIŞMA ÇIKTI

Protestoda siyah kıyafetli koyu gözlüklü bir grup, polise taş attı. Bazı binaların camları kırılırken iki polis memuru da hafif şekilde yaralandı. Güvenlik güçleri ise göstericilere göz yaşartıcı gaz atarak karşılık verdi.

BAŞKAN ADAYININ ELEŞTİRİSİ SES GETİRDİ

Başkent Paris'teki AccorHotels Arena'da miting düzenleyen Sosyalistlerin  Cumhurbaşkanı adayı Benoit Hamon da polis şiddediti kınadı. 25 bin kişiye seslenen Hamon, "Polisin kimlik kontrollerinde yaptıklarını kabul etmiyorum. Genç Theo'ya yönelik saldırgan bir tavrın sözkonusu olduğu bir polis şiddetini kınıyorum." dedi.

20 Mart 2017 Pazartesi 08:14