Hobi olarak yetiştirmeye başladığı çarkıfelek meyvelerinin kilosunu 100 liradan satıyor

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde hobi amaçlı tropik meyve ve endemik bitkiler yetiştiren Ahmet Tural, 5 yıl önce diktiği 5 passiflora ağacından ilk hasadını yaptı. Yaklaşık 10 kilo çarkıfelek meyvesi toplayan Tural, kilosunu 100 liradan satışa çıkardı.

06.07.2020 08:18 | Son Güncelleme: 06.07.2020 11:47

Antalya'nın Gazipaşa ilçesine bağlı Pazarcı Mahallesi'nde 5 yıl önce hobi amaçlı tropikal bahçe kuran Ahmet Tural(64), 5 passiflora (çarkıfelek) ağacından ilk hasadını yaptı. Yaklaşık 10 kilo passiflora meyvesi toplayan Tural, kilosunu 100 liradan satışa çıkardı. Passiflora ağacının cinsine göre yılda iki defa meyve verdiğini anlatan Ahmet Tural, hasadın haziran sonunda başlanıp, eylül ayı içinde sona erdiğini, ikinci hasadın ise ocak ve mart aylarında yapıldığını söyledi.

Hobi olarak yetiştirmeye başladığı çarkıfelek meyvelerinin kilosunu 100 liradan satıyor

"SU SIKINTISI OLMAYANLARA ÖNERİYORUM"

Hobi amaçlı tropik meyve ve endemik bitkiler yetiştirdiğini aktaran Tural, "Passiflora bitkisini 5 yıl önce tropikal bahçeme ekerek üretmeye başladım. 5 passiflora ağacım var. Bugün ilk hasadımı yaptım. Turfanda passiflora meyvelerimizin kilosunu 100 liradan satacağım. Bundan önceki yıllardaki hasatlarımda pazarı olmadığı için eşe, dosta dağıtıyordum. Bu yıl sosyal medya aracılığıyla ürüne talep var. Değişik şeyler üretmeyi seviyorum. Passiflora bahçesi kurmak isten arkadaşlara su sıkıntıları yoksa tavsiye ediyorum. Bu bitki tropikal olduğu için su ve nemi çok seviyor" diye konuştu.

Hobi olarak yetiştirmeye başladığı çarkıfelek meyvelerinin kilosunu 100 liradan satıyor

İLÇEDE BAŞKA TROPİKAL MEYVELER DE YETİŞTİRİLİYOR

İlçede muz, avokado, passiflora (çarkıfelek), liçi (lychee- kral meyvesi), longan, mango, papaya (ağaç kavunu), ejder meyvesi (pitaya), guava (sarı ve kırmızı çilek), kahve, sapote (çikolata meyvesi), feijoa (kaymak ağacı), karambola (yıldız meyvesi), kei elması, sapodilla, pomela, lime limon, graviola (tarçın elması), goji berry, jackfruit, ambarella (altın elma), moringa, snake fruit (yılan meyvesi), rose apple (gül elması) ve pawpaw meyvesi gibi ürünler üretiliyor.

Bölgede tropikal üretime katkı sağlayan Mustafa Ezici ise passiflora fidanı üretimi yapıp bahçeleşmeye karar veren üreticilere fidan desteği veriyor.

Hobi olarak yetiştirmeye başladığı çarkıfelek meyvelerinin kilosunu 100 liradan satıyor

Kaynak: DHA

Yorumlar (9)
UGİ: hobi olalar yapti simdi paraya para demiyor :)))
AGA: sanirsam biz avrupa da beles yasiyoruz fiatlari gørdugum zaman allah da tr yasamiyorum diyorum adam bunu almak icin nerde ise iki gun ise gidecek cok insan avrupa bile bu kadar pahali degil
VATANDAS: Haklisin arkadas..Almanya daki meyveler, Turk mali olanlar ,Turkiye den daha ucuz neredeyse...Bence problem, gariban ureticiden yok pahasina alip, durumdan vazife cikarip, vatandasa satanlarin icindeki komisyoncu mafyalari..Halbuki her il ve ilcelerde yas meyve-sebze halleri belli standartlarda urun kabul etse, mesela gunluk borsa ile butun ureticiler mallarini degerine satabilir..Zaten hukumet de sikayetci diye biliyorum, madem oyle birseyler yapsin, su mafyayi yok etsin , temizlesin artik..Yoksa gucu mu yetmiyor, veya gorevliler gorevlerini mi suistimal ediyor ?
0 0
Haberler››Ekonomi››Hobi olarak yetiştirmeye başladığı çarkıfelek meyvelerinin kilosunu 100 liradan satıyor - Ekonomi