Philae Organik Molekül İzine Rastladı

Philae keşif aracının elde ettiği veriler, 67P kuyruklu yıldızında organik moleküller bulunduğunu ortaya çıkardı.

19.11.2014 09:11 | Son Güncelleme: 19.11.2014 09:11Philae Organik Molekül İzine Rastladı
Rosetta görevi kapsamında 12 Kasım'da 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızına inen Philae keşif aracı, buzul gök cisminde organik molekül izine rastladı. ESA, tespit edilen moleküller üzerinde analizlerin sürdüğü belirtilirken, elde edilen bulgu Dünya'da hayatın nasıl oluştuğu sorusunu yanıtlayabilir.

Phiale'nın 57 saat süren deney ve gözlemleri sonrasında gönderdiği veriler hakkında açıklama yapan Philae görevi bilim direktörü Ekkehard Kurt, 'sadece doğrudan temasla elde edilebilecek çok önemli bilgilere ulaştıklarını' açıkladı.

Kurt, "Rosetta görevi sayesinde kuyrukluyıldızlar hakkındaki bilgilerimizi önemli ölçüde artıracağız. Yüzeye ait özellikler geçmişte düşündüklerimizden farklılıklar gösteriyor" dedi.

Hayat kuyruklu yıldızlardan mı geldi?

Karbon içeren organik moleküller, Dünya'daki canlı türlerinin temelinde yatıyor. Organik moleküllerin Dünya'ya nereden geldiği, bilim insanlarının cevabını bulmaya çalıştığı en önemli sorular arasında yer alıyor.

ESA, 67P'de bulunan organik moleküllerin yapısını kesin olarak bilmiyor. Bulgular, geçmişte kuyrukluyıldızlarda tespit edilen metan gibi basit organik moleküllere de işaret edebilir. Kesin cevap için Philae'nin sondaj ile elde ettiği materyali analiz edebilmesi gerekiyor ancak uyku modundaki keşif aracının uyanıp uyanmayacağı bilinmiyor.

Philae'nin yaptığı analizler, kuyruklu yıldızın yüzeyi altında çok büyük bir buz kütlesi yattığını gösterdi. Alman Uzay Ajansı'ndan Klaus Seidensticker, 'Philae'nin indiği noktada toz tabakasının altında kalan buz miktarının şaşırtıcı derecede fazla olduğunu' belirtti.

Philae'nin uykuya dalmadan önce gönderdiği verilerin analizi devam ediyor.

Kaynak: Al Jazeera

Politika, Güncel

Kaynak: Aljazeera

18.01.2020 12:56:37