'PKK'yı Terör Örgütü İlan Edenle Masaya Otururuz'

Başbakan Erdoğan, 'PKK'yı Terör Örgütü Olarak İlan Edenlerle Biz Masaya Otururuz. PKK'yı Terör Örgütü Olarak İlan Etmeyen Hiçbir Ülkeyle Bizim Konuşacak, Bu Noktada Bir Şeyimiz Kalmamıştır' Dedi.

22.10.2007 08:32 | Son Güncelleme: 22.10.2007 08:32'PKK'yı Terör Örgütü İlan Edenle Masaya Otururuz'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''PKK'yı terör örgütü olarak ilan edenlerle biz masaya otururuz. PKK'yı terör örgütü olarak ilan etmeyen hiçbir ülkeyle bizim konuşacak, bu noktada bir şeyimiz kalmamıştır'' dedi.

Erdoğan, Çankaya Köşkü'ndeki terör zirvesinin ardından AK Parti Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Erdoğan, terörle mücadeleye ilişkin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edilmesini de talep eden açıklamalarının anımsatılması üzerine şöyle konuştu:

''Bir şeyi çok açık ve net ifade etmem gerekir, terörle mücadelede asla duygusallık egemen olmamalıdır. Aklı selim egemen olmalıdır. Yani bizler birileri talep ediyor, birileri istiyor, birileri arzu ediyor diye olağanüstü hal ilan edemeyiz, bu siyasetçi olabilir, kamuoyu olabilir, biz devlet yönetiyoruz. Bu güvenlik güçlerini alakadar eden bir konuysa o zaman burada TSK'nın, emniyet teşkilatımızın kanaatleridir bu işi belirleyecek olan.

Hükümet bu yetkiyi nerede kullanır? Hükümet bu yetkiyi askeri gerekçeler oluştuğu zaman bu yetkiyi kullanır. Böyle bir gerekçe ortada yokken birileri böyle bir talepte bulunuyor, arzu ediyor diye duygusal olarak böyle bir adım atılmaz. Bunun için bizler bu oluştuğu anda tereddüt etmeyiz. Çünkü orada tereddüt diye bir şansımız yoktur. Olması gereken neyse onu yaparız. Daha önce de söyledim, bedeli neyse bu bedeli ödemeye hazır olan bir hükümet var ve gün birlik, beraberlik günüdür.''

Başbakan Erdoğan, yarın yapacağı İngiltere ziyaretinin de yaptıkları istişareler sonucunda iptal edilmeyeceğini bildirdi. Yarın yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısının ardından bu ülkeye gideceğini belirten Başbakan Erdoğan, orada Oxford Üniversitesi'nde bir konferansa katılacağını, salı günü de İngiltere Başbakanı Gordon Brown ile bir araya geleceğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanı Rice ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin, ''Yapmak istedikleri şeye ilişkin bir bilgi verdi mi? Bizimle paylaşır mısınız? Sizin buna karşı yanıtınız ne oldu?'' sorusu üzerine, ''Bundan çok çok rahatsız olduklarını söylediler. Biz de kendilerinden, 'Eğer atacağınız adımları süratle atarsanız, inanıyorum ki bu bizim stratejik ortaklığımızın gereği olarak da, bizim nasıl Afganistan'da attığımız adımlar çok seri, çok zamanlı olmuşsa, sizlerin de attığınız bu adım zamanlı olacaktır. Çünkü çok geciktik' dedim'' diye konuştu.

Barzani'nin açıklamalarının hatırlatılması üzerine de Başbakan Erdoğan, ''Müsaade edersiniz ben onun değerlendirmesine hiç girmeyeyim. Çünkü zaten ifadelerin içinde her şey gizlidir, saklıdır, bunlar da anlaşılmayacak ifadeler değildir. Bizim bu konuda zaten söylenecek başka bir sözümüz yok. Çünkü PKK'yı terör örgütü olarak ilan edenlerle biz masaya otururuz. PKK'yı terör örgütü olarak ilan etmeyen hiçbir ülkeyle bizim konuşacak, bu noktada, bir şeyimiz kalmamıştır. Bunu da zaten bütün Avrupalı ülkeler ilan etmiş, ABD ilan etmiş, BM bu noktaya işi getirmiş ve hala bu noktada tereddütü olanlar varsa bizim bunlara söyleyecek hiçbir şeyimiz yok.''


Kaynak: AA

23.02.2020 17:52:15